Automatyzacja procesów produkcyjnych w przemyśle to już powoli standard, który staje się warunkiem rozwoju firmy i utrzymania jej na konkurencyjnym rynku. Pozwala ona na lepsze wykorzystanie potencjału firmy, obniżenie kosztów działalności, a także wpływa na zwiększenie tempa produkcji towaru i umożliwia monitorowanie procesów produkcyjnych w firmie. Automatyzacja przemysłowa to przede wszystkim korzyść ekonomiczna.
Wzrost wydajności produkcji i optymalizacja kosztów
Głównym zadaniem przedsiębiorstw jest maksymalizacja zysków. Można to uzyskać właśnie poprzez wdrożenie automatyki i robotyki do zakładów produkcyjnych. Zautomatyzowanie niektórych procesów wytwórczych pozwala udoskonalić dotychczasowe rozwiązania, co skutkuje efektywniejszym wykorzystywaniem potencjału przedsiębiorstwa.
Automatyzacja procesów produkcyjnych umożliwia tworzenie coraz to bardziej wydajnych linii produkcyjnych oraz optymalizację kosztów produkcji. W porównaniu do człowieka maszyny pracują o wiele dokładniej oraz nie popełniają błędów wynikających głównie ze zmęczenia. Taka seryjna produkcja oraz zmniejszenie współczynnika wadliwych produktów ogranicza straty finansowe przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Jak zauważa ekspert z firmy INTER-TECH: automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala zmniejszyć koszty produkcji. Można do nich zaliczyć m.in. spadek kosztów wypłat pracowniczych poprzez redukcję etatów, mniejszą ilość wadliwych produktów końcowych, minimalizację wykorzystania surowców oraz zredukowanie odpadów powstających przy produkcji.
Czy inwestowanie w automatyzację procesów produkcyjnych się opłaca?
Na inwestycje w automatykę decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw, jednak należy pamiętać, że są to procesy generujące duże koszty. Sam zakup linii technologicznych jest spory, ale inwestycja ta z czasem zwraca się w całości, a nawet podwaja przychody związane z produkcją. Dzięki nim ilość i jakość produkowanych towarów rośnie, a produkcja odbywa się o wiele szybciej. Automatyzacja procesów produkcyjnych jest opłacalna szczególnie dla firm, gdzie skala produkcji jest duża. Na rozwiązanie to nie decydują się raczej przedsiębiorstwa z małą skalą produkcji, która często nie jest powtarzalna.
W Polsce nadal jest niski poziom automatyzacji w porównaniu do innych krajów, jednak obecne trendy gospodarcze, obniżenie cen robotów, brak rąk do pracy czy wzrost płacy minimalnej powoduje, że poziom automatyzacji w Polsce powoli rośnie, a opłacalność inwestycji zyskuje progres.