BTL i ATL to pojęcia z zakresu marketingu, które warto przynajmniej „kojarzyć”. Dlatego dziś przedstawiamy krótko ich historię, znaczenie oraz perspektywy.
Historia
Skróty BTL i ATL odnoszą się do podziału strategii marketingowych ze względu na to, jakie media się w nich wykorzystuje. Obie nazwy początkowo odnosiły się do tego, jak w pewnej amerykańskiej korporacji zapisywano wydatki przeznaczane na reklamę w zależności od rodzaju kampanii: „nad kreską” (ATL, ang. above the line) lub „pod kreską” (BTL, ang. below the line). Począwszy od lat 50. XX wieku, oba skróty zagościły na dobre w języku branżowym. Na czym dokładnie polega to rozróżnienie?
ATL
Marketing ATL charakteryzuje przede wszystkim masowość, a w związku z tym także pewna ogólność przekazu reklamowego, który jest kierowany do znacznie szerszego grona odbiorców niż ściśle określona grupa docelowa. Do tej kategorii najczęściej zalicza się kampanie realizowane za pośrednictwem środków masowego przekazu: telewizji, radia, prasy, billboardów itd.
BTL
Wprost przeciwnie ma się sprawa z BTL, które jest nastawione na konkretnego odbiorcę, a co za tym idzie – również na indywidualizację komunikatów marketingowych. Reklamę tego typy realizuje się tradycyjnie, przede wszystkim w punktach sprzedaży i ekspozycji (tzw. POS i POP), za pośrednictwem nośników takich jak:
- ulotki,
- gadżety reklamowe,
- potykacze, windery itd.
ATL i BTL obecnie
Podział na strategie ATL i BTL odnosi się przede wszystkim do tradycyjnych form reklamy, sprzed powstania digital marketingu. Oczywiście nowoczesne formy komunikacji marketingowej w Internecie także można przyporządkowywać do obu tych kategorii, np. różne działania z obszaru marketing automation wpisują się w schemat BTL.
Najczęściej nowoczesny marketing internetowy wymyka się jednak temu podziałowi sprzed dekad. Dlatego coraz częściej można usłyszeć o koncepcji TTL (ang. through the line), której podstawowym założeniem jest połączenie technik ATL i BTL, tak aby osiągnąć maksymalną skuteczność.
Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, koniecznie odwiedź stronę https://push-ad.com/ i dowiedz się więcej na temat narzędzi skutecznej automatyzacji marketingu.