W niniejszym wpisie przedstawiamy metodę obróbki materiałów, która obecnie cieszy się olbrzymią popularnością w bardzo rozmaitych sektorach przemysłu. Dzięki niej możliwe jest istotne przyspieszenie wykorzystywanych w przedsiębiorstwie procedur roboczych, przy jednoczesnym zwiększeniu jakości uzyskiwanych elementów. O jakiej technice mowa i z czego wynika jej sukces? Zapraszamy do lektury.
Waterjet, czyli cięcie wodą – informacje wstępne
Waterjet czy też cięcie wodą lub cięcie hydroabrazywne to technika polegająca na rozdzielaniu materiału za pośrednictwem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem (zwykle na poziomie 3300-3800 barów). W zależności od stopnia twardości poddawanego obróbce surowca proces może przebiegać na bazie czystego strumienia wody albo przy użyciu strumienia wzbogaconego o ścierniwo w postaci garnetu o odpowiednio dobranej w stosunku do bieżących potrzeb gramaturze. Technika ta wiąże się z licznymi atutami, o których nieco więcej opowiadamy poniżej.
Cięcie strumieniem wody a możliwe do obróbki materiały
Głównym powodem, dla którego wycinarki wodne cieszą się obecnie wyjątkowo dużą popularnością, jest to, że umożliwiają one obróbkę niemal dowolnych surowców, w tym przede wszystkim:
- materiałów kruchych, takich jak ceramika, gres czy szkło,
- różnych stopów metali – m.in. aluminium, stal węglowa i nierdzewna oraz metale kolorowe,
- drewna, papieru, tektury oraz materiałów drewnopodobnych,
- granitu, marmuru i innych kamieni,
- gąbki, gumy, miękkich i twardych pianek oraz rozmaitych innych tworzyw sztucznych.
Z czego wynikają tak duże możliwości urządzeń typu Waterjet? Przede wszystkim z braku oddziaływania cieplnego na poddawany obróbce element, które to mogłoby upośledzić jego właściwości. Stąd też cięcie wodą nierzadko określa się również mianem „zimnej technologii”.
Jakie korzyści zapewniają specjalistyczne wycinarki wodne?
Różnorodność w zakresie możliwych do obróbki materiałów to jedna z głównych, lecz z całą pewnością niejedyna zaleta, którą zapewnia Waterjet. Z pozostałych należy wspomnieć przede wszystkim o:
- bardzo małej szerokości cięcia (do ± 0.1 mm), co gwarantuje optymalne zużycie materiału,
- niezwykle dużej precyzji pracy nawet w przypadku maksymalnego ukosu na poziomie 46°,
- możliwości obróbki materiałów o niejednolitej twardości, grubości oraz o bardzo różnych gabarytach – od skrajnie mały, aż po elementy o wymiarach 2×4 m,
- relatywnie niskiej temperaturze, w ramach której odbywa się cięcie strumieniem wody (do 40°C), dzięki czemu wycinane elementy nie ulegają na swoich krawędziach odbarwieniom czy też procesowi utwardzania termicznego,
- pełnej powtarzalności uzyskiwanych wyrobów, co pozwala na produkcję zarówno jednorazową, jak i seryjną,
- prostocie i braku czasochłonności obsługi wycinarek dzięki dedykowanemu oprogramowaniu,
- bezpieczeństwie dla zdrowia ludzi i zwierząt, ze względu na fakt niepowstawania w procesie żadnych szkodliwych oparów czy gazów.
Na koniec warto zaznaczyć, że wyszczególnione powyżej atuty dotyczą ogólnych możliwości, które zapewnia cięcie strumieniem wody. W praktyce jednak wiele zależy od jakości samego urządzenia realizującego tę procedurę, dlatego podczas jego wyboru trzeba postępować rozmyślnie i ostrożnie. Jedne z najlepszych rozwiązań tego typu na polskim oraz zagranicznym rynku proponuje np. firma Eckert AS Sp. z o.o. obecna w branży od przeszło 30 lat i dostarczająca swoje produkty do ponad 30 różnych krajów zlokalizowanych w obrębie rozmaitych stron globu. W przypadku zatem chęci zainwestowania w profesjonalne wycinarki wodne od renomowanego dostawcy, w pierwszej kolejności warto zapoznać się właśnie z jej asortymentem.