Twoja firma najprawdopodobniej szeroko wykorzystuje analitykę do przewidywania przyszłych trendów i planowania działań oraz jako ułatwienie przy podejmowaniu konkretnych decyzji. Analityka to bardzo ważny sojusznik biznesowy, który powinien cechować się jak największą dokładnością. Dlatego narzędzia takie jak platformy analityki predykcyjnej i preskrypcyjnej są niezastąpioną pomocą.
Big data staje się coraz ważniejszą częścią świata biznesu. Analityka danych jest w stanie dostarczyć długofalowych, użytecznych informacji na temat danej branży, firmy oraz jej klientów, ale aby jak najlepiej je wykorzystać, trzeba wiedzieć, jak je interpretować i w jaki sposób można je zastosować w przyszłej strategii biznesowej. Platforma analityki predykcyjnej została stworzona właśnie do tego celu.
Istnieją trzy zasadnicze elementy analityki biznesowej, które można zinterpretować jako rodzaj opisowy, predykcyjna i preskrypcyjny. Analityka opisowa to najprostsza i najbardziej podstawowa klasa analityk, to surowe dane w streszczonej w formie, Obejmuje to takie informacje jak; współczynniki zaangażowania społecznego, wyniki sprzedaży, statystyki klientów oraz inne metryki, które pozwalają na rzetelną ocenę sytuacji firmy. Pozostałe dwa rodzaje analityki, czyli predykcyjna i preskryptywna, wykorzystują te zebrane dane i przekształcają je na informacje, które z powodzeniem można wykorzystać w praktyce.
Czym jest analityka predykcyjna?
To jeden z bardziej zaawansowanych stylów analityki, który pomaga firmom zrozumieć potencjalne korzyści lub reperkusje podejmowanych decyzji biznesowych. A to wszystko dzięki wykorzystaniu zdobytych danych i statystyk oraz zastosowaniu narzędzi takich jak platforma analityki predykcyjnej, które przetworzą je w przewidywaną prognozę. Jedną z ważnych jej gałęzi jest predykcyjne utrzymanie ruchu.
Czym jest analityka preskrypcyjna?
Ten rodzaj analizy także jest wykorzystywany do tworzenia przyszłych scenariuszy, ale zazwyczaj stosuje bardziej technologiczną metodykę. Dzięki użyciu algorytmów matematycznych oraz sztucznej inteligencji, analityka preskrypcyjna pozwala na głębsze spojrzenie na szczegóły przyszłego potencjonalnego wyniku. Oczywiście nie może odbyć się to bez wsparcia odpowiedniego oprogramowania.
Oprócz możliwości bardziej dogłębnego spojrzenia w prognozowaną przyszłość, analityka preskrypcyjna może być pomocna w ocenie innych potencjalnych możliwości, gdyż w miarę dostępu do nowych informacji przewidywania i sugestie mogą się zmienić.
Analityka predykcyjna vs. analityka preskrypcyjna
Oba rodzaje analityki są użyteczne w opracowywaniu strategii biznesowej w oparciu o zebrane dane. Jednak główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że pierwsza z nich jest wykorzystywana do przewidywania potencjalnych przyszłych wyników, podczas gdy druga jest używana podczas opracowania konkretnych zaleceń.
Sama predykcja to za mało, aby nadążyć za coraz bardziej konkurencyjnym środowiskiem wielu branż. Analityka preskrypcyjna zapewnia pomoc w postaci inteligentnych zaleceń dotyczących maksymalnego zoptymalizowania kolejnych kroków dla niemal każdego procesu. To wszystko przekłada się na ułatwienie osiągnięcia oczekiwanych rezultatów oraz przyspieszenie nadejścia wyników.
Zarówno analityka predykcyjna oraz preskryptywna pomagają przekształcić metryki opisowe w użyteczne spostrzeżenia i decyzje, dlatego nie należy polegać tylko na jednej z nich. Oba rodzaje analityki niejako współpracujące ze sobą oraz stosowane łącznie, mogą zapewnić nieocenioną pomóc w stworzeniu najskuteczniejszej i najbardziej wydajnej strategii biznesowej, podobnie jak platformy analityczne stworzone do tego celu.
Bardzo ciekawy artykuł.