Jak powszechnie wiadomo, do przestrzegania prawa zobligowany jest każdy z nas. Jego nieznajomość nigdy nie zwalnia nas z odpowiedzialności za ewentualne naruszenie przepisów. Aby tego uniknąć, warto byłoby znać podstawowe przepisy z zakresu chociażby prawa pracy. Do jego przestrzegania zobligowany jest bowiem każdy pracownik jak i pracodawca.
Poznaj podstawowe pojęcia związane z prawem pracy.
Każdy pracownik jak i pracodawca powinien odnajdywać się w świecie prawa pracy. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam się poruszać w gąszczu skomplikowanych nieraz przepisów. Przede wszystkim warto wiedzieć kim jest pracownik w myśl przepisów Kodeksu pracy. Otóż okazuje się, iż pracownikiem jest nie kto inny jak osoba fizyczna, która może być zatrudniona jedynie na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę. Pracodawcą może być zaś zarówno osoba prawna jak i osoba fizyczna, która zatrudnia pracowników. Stosunkiem pracy jest zaś więź prawna, która łączy pracowników z pracodawcą, który ich zatrudnia. Warto również wiedzieć czym jest Państwowa Inspekcja Pracy. Okazuje się, iż jest to organ uprawniony do kontrolowania tego czy prawo pracy jest przestrzegane przez pracowników jak i pracodawców. Mobbing jest kolejnym ważnym pojęciem występującym na gruncie prawa pracy i oznacza uporczywe nękanie lub zastraszanie pracownika. Jest to oczywiście nielegalne (więcej informacji na https://pbkb-adwokaci.pl/).
Jakie są podstawowe zasady prawa pracy?
W Kodeksie pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku zawarte zostały między innymi zasady prawa pracy. Warto byłoby je znać, jeżeli zależy nam na jak najlepszym zrozumieniu przepisów prawa pracy. Jedną z zasad prawa pracy jest zasada swobody nawiązywania stosunków pracy i płacy. Oznacza ona, iż nikt nie może zmuszać nikogo do podejmowania pracy. Człowiek musi sam zdecydować o tym, jakiego rodzaju pracę chce wykonywać. To on decyduje również o tym, czy chce pracować za proponowane mu stawki czy też nie odpowiada mu dane stanowisko. Bardzo ważna jest również zasada mówiąca o niedyskryminacji. Nikogo, ani pracowników ani pracodawców nie wolno dyskryminować ze względu na kolor skóry, przekonania religijne czy osobiste. Zakazana jest także dyskryminacja ze względu na płeć. Kolejna zasada pracy to poszanowanie dóbr osobistych oraz godności pracownika. Nie może być on obrażany ani przez swoich współpracowników ani też przez pracodawcę. Każdy pracownik ma również prawo do godnego wynagrodzenia za swoją pracę. Niedopuszczalne są więc sytuacje, w których pracownik nie otrzymuje jakiejś części swojego wynagrodzenia za wykonywaną pracę.