Wlasnybiznes.eu
  • Biznes
  • Nowe Technologie
  • Marketing
  • Rozwój Osobisty
  • Po Pracy
  • Kontakt
  • Home
  • Rozwój Osobisty
  • Co warto wiedzieć przed składaniem wniosku o dotacje unijne w Polsce?

Co warto wiedzieć przed składaniem wniosku o dotacje unijne w Polsce?

Redakcja
26 maja 2022 No Comments
Mężczyzna na szczycie góry trzyma flage unii europejskiej

Dotacje unijne są nieodpłatną i bezzwrotną formą pomocy finansowej udzielanej przez Unię Europejską w celu wspierania rozwoju gospodarczego państw członkowskich. Środki unijne zapewniają kapitał niezbędny do efektywnej ekspansji firm, dzięki czemu dotacje są postrzegane przez rodzimych przedsiębiorców jako szansa na zrównoważony rozwój prowadzonych przez nich działalności. Dotacje z UE są bowiem adresowane szczególnie do firm, które mają przemyślany i skrupulatnie ukierunkowany plan na rozbudowę swoich biznesów. Projekty finansowane z Funduszy Europejskich podlegają jednak licznym formalnościom i muszą być przygotowywane zgodnie ze ściśle określonymi wytycznymi. Sprawdź, o czym powinni pamiętać przedsiębiorcy, planując złożenie wniosku o dotację unijną.

Dotacje unijne – najważniejsze informacje

Kluczową ideą przyznawania dotacji z funduszy unijnych jest realizowanie założeń polityki spójności poprzez niwelowanie różnic gospodarczych między poszczególnymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej i dążenie do ich restrukturyzacji oraz zrównoważonego rozwoju. Cele te mogą być realizowane dzięki Funduszom Europejskim. Są to specjalnie wydzielone z budżetu UE środki finansowe, które poszczególni beneficjenci otrzymują – po spełnieniu określonych warunków – w formie dotacji unijnych.

Korzyści dla przedsiębiorców

Dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą skutecznie skalować prowadzone biznesy, fundusze unijne jawią się jako sposób na wykorzystanie potencjału firmy, zwiększenie poziomu jej innowacyjności czy wprowadzenie nowych produktów, nowoczesnych usług lub usprawnienie procesów. Dotacje z UE pozwalają ponadto na ekspansję przedsiębiorstwa na nowe, zagraniczne rynki i znaczne rozszerzenie dotychczasowej działalności. Z tego powodu tego rodzaju wsparcie finansowe cieszy się szczególnym uznaniem wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają ukierunkowany pomysł na rozwój działalności, ale potrzebują zasobów na sprawną realizację obranych celów strategicznych firmy.

Kto może ubiegać się o dotacje unijne?

Informacja o tym, kto może otrzymać daną dotację z UE, jest zawarta w regulaminach poszczególnych konkursów. W zależności od wybranego programu operacyjnego czy konkursu podmiotami uprawnionymi do wnioskowania o dotację mogą być: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), duże firmy (choć te w bardzo wąskim zakresie), jednostki samorządu terytorialnego, instytucje nauki i edukacji, organizacje społeczne, służby publiczna inne niż administracja, instytucje ochrony zdrowia, związki wyznaniowe, partnerstwa czy przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne. Spośród wymienionej listy największymi beneficjentami wciąż pozostają przedsiębiorcy i samorządy. Aby otrzymać dofinansowanie unijne, muszą oni jednak spełnić określone warunki wstępne, które są szczegółowo opisane w regulaminie naboru.

Jak przygotować i gdzie złożyć wniosek o dotację?

Dotacje unijne najczęściej przyznawane są na zasadach konkursów: krajowych kierowanych do firm działających na terenie całej Polski oraz tych realizowanych w ramach regionalnych programów operacyjnych, które są adresowane do przedsiębiorstw rozlokowanych w konkretnym województwie. Każdy z nich odbywa się według ustalonego harmonogramu naboru wniosków na dany rok kalendarzowy. Wówczas ogłaszany jest zwykle dość krótki termin, w którym dane firmy mogą składać wnioski o dotacje z UE. W takiej aplikacji powinny znaleźć się najważniejsze informacje o projekcie wraz z kompletem dokumentów takich jak m.in. harmonogram realizacji projektu, biznesplan, analiza finansowa czy studium wykonalności projektu. Sam wniosek należy zwykle składać w formie papierowej lub za pomocą określonego systemu teleinformatycznego w terminie oraz miejscu wskazanym w ogłoszeniu o danym konkursie. Złożone dokumenty są w dalszej kolejności poddawane szczegółowej analizie oraz ocenie formalnej, jak i merytorycznej w celu zweryfikowania zgodności wniosku z wymogami naboru.

Nawigacja wpisu

Najważniejsze zalety i wady biura serwisowanego
Interaktywny lakier na samochodzie – jak to możliwe?

Related Articles

Mężczyzna wkłada swoje pieniądze do świnki skarbonki na stole

Kredyty – na co uważać?

Redakcja
3 stycznia 20233 stycznia 2023 No Comments
Na dużej, czarnej tablicy wyświetlają sie kursy walut

Od czego zależą kursy walut?

Redakcja
4 lipca 2022 No Comments
Kobieta osłania dłoniami swoje zaoszczędzone pieniądze

Jak zacząć oszczędzać?

Redakcja
3 czerwca 20223 czerwca 2022 No Comments

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ostatnie wpisy

  • Jak dobrze dobrać krzesło do biurka bez kółek?
  • Magazyn z regałami paletowymi – co wnosi to rozwiązanie?
  • Chroń swoje finanse
  • Wynajem długoterminowy naczep i ciągników siodłowych czy leasing? Co się bardziej opłaca?
  • Prowadzenie kampanii Google Ads – na czym polega?

Najnowsze komentarze

  • Gosiak - Jak wybrać kuriera prowadząc sklep internetowy?
  • Sławek - Co to jest platforma analityki predykcyjnej oraz preskrypcyjnej
  • amelka5 - Zalety korzystania z usług doradczych
  • Łucja - System WMS – ułatwienie dla przedsiębiorstw
  • Fabian3 - Sklep internetowy i allegro – czy warto korzystać z Baselinkera?

Przeczytaj też

Studia z przyszłością na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza– system USOS UAM

Wilk z Wall Street cda – siła przekazu

Jak zacząć oszczędzać?

Copyright 2018. All rights reserved | Theme: OMag by LilyTurf Themes