Artykuł partnera.
Możliwość działania wg zasady marketingu skoncentrowanego zainteresuje te firmy, które nie mają środków na dotarcie do szerokiego grona klientów i walkę z liderami. Jest to zatem opcja dla wielu mniejszych podmiotów, które działają na rodzimym rynku i chcą znaleźć dla siebie perspektywiczną niszę. Na czym dokładnie polega ta strategia?
Jak dobrać odpowiednią strategię marketingową?
Specjaliści od marketingu i reklamy wiedzą, że istnieje wiele rodzajów strategii marketingowych. Ważne, by dobrać taką, która przyniesie wymierne rezultaty dla danej firmy. Niektórzy koncentrują się na zdobyciu nowych rynków, a więc można powiedzieć, że ich strategią marketingową jest ekspansja. Inne firmy dostosowują swoje podejście do rozróżnienia poszczególnych faz rozwojowych rynku, tworząc pożądane produkty i kreując usługi. Jeszcze inne stawiają przede wszystkim na działania mające na celu zdominowanie konkurencji, ale potrzebują do tego solidnych zasobów finansowych. Wyróżnia się także strategie oparte o wybór rynku docelowego i właśnie do nich zaliczymy marketing skoncentrowany.
Skupienie na wybranym segmencie rynku
Strategia marketingu w formie skoncentrowanej to przeciwieństwo działań masowych, które biorą za cel osiągnięcie szerokiego zasięgu. Wiele firm stara się o dotarcie do jak najliczniejszej grupy odbiorców swoich usług bądź towarów, korzystając z drogich narzędzi ATL.
ATL (skrót od ang. wyrażenia above the line) oznacza działania reklamowe skierowane do odbiorcy masowego. Mianem działań ATL określa się kampanie realizowane za pomocą mediów, takich jak telewizja, radio, reklama zewnętrzna. Cechą charakterystyczną tej formy przekazu jest odbiór reklamy przez znacznie większą liczbę osób, niż jest to koniecznie do osiągnięcia celu sprzedażowego.
Marketing skoncentrowany ma szerszy zakres niż strategia marketingu zindywidualizowanego BTL (skrót od ang. below the line), którego celem jest dotarcie do wybranych klientach strategicznych i nawiązanie z nimi bezpośredniej relacji. Tradycyjny podział na marketing ATL i BTL nie jest już tak ostry i jednoznaczny, od kiedy działa reklama internetowa.
Działania dopasowane do możliwości budżetowych
Wybór segmentu rynku powinien uwzględniać zarówno budżet przeznaczony na wydatki związane z marketingiem i reklamą, jak i znajomość rynku oraz długofalowe plany przedsiębiorstwa. Najlepiej zdefiniować odpowiednio dużą grupę docelową, która ma rosnący potencjał. Marketing skoncentrowany, czyli skupiający się na jednym segmencie rynku, jest polecany przede wszystkim mniejszym firmom o ograniczonych zasobach. Zobaczmy przykład: producent karmy dla psów, który działa w obszarze silnej konkurencji, stawia na promowanie suchej karmy dla młodych zwierząt i dotarcie do właścicieli szczeniaków. Ten segment rynku ma silny potencjał rozwojowy i w przyszłości firma może wykorzystać przywiązanie swoich klientów do promowania kolejnych produktów. Więcej przykładów strategii marketingu skoncentrowanego znajdziemy na portalu MarketingLink.pl.