Lokalizatory GPS są dziś coraz powszechniej wykorzystywane jako zabezpieczenie antykradzieżowe. W razie przywłaszczenia pojazdu przez złodziei, wystarczy sprawdzić jego aktualną pozycję i przekazać takie informacje odpowiednim służbom – sprawne podjęcie działań sprawia, że odzyskanie skradzionej własności jest w pełni możliwe. Czy dostępne na rynku systemy GPS pozwalają jednak na ochronę w trybie online, czyli ciągłe monitorowanie pozycji auta? Postanowiliśmy to sprawdzić.
W jaki sposób działa lokalizator GPS?
Jednym z najważniejszych podzespołów urządzenia lokalizacyjnego jest moduł GPS – to właśnie on pozwala określać położenie danych obiektów (np. pojazdów czy telefonów) w przestrzeni. Jak to możliwe? W pierwszej kolejności, wspomniany element odbiera sygnały emitowane przez satelity, które krążą nad naszą planetą. Następnie sprzęt wysyła zebrane informacje na serwer, gdzie dokonywane są niezbędne obliczenia – ich wynikiem są współrzędne geograficzne, które w zależności od warunków atmosferycznych oraz terenowych cechują się dokładnością od 2 do 5 metrów.
Lokalizator ma również wbudowany moduł GSM, który pozwala na przekazanie określonych koordynatów do właściciela pojazdu – aby było to jednak możliwe, to w urządzeniu musi znaleźć się opłacona karta SIM. W zależności od modelu systemu monitoringu oraz preferencji samego użytkownika, informacje o położeniu pojazdu są wysyłane na zewnętrzny serwer lub w formie zwykłych wiadomości SMS.
Jak sprawdzić lokalizację pojazdu z pomocą telefonu?
Wymiana informacji za pomocą sieci GSM stanowi obecnie najpowszechniejsze rozwiązanie w większości dostępnych na rynku lokalizatorów GPS do samochodu. Aby sprawdzić lokalizację w przypadku tego typu urządzeń, wystarczy zadzwonić na numer karty SIM, która znajduje się w odbiorniku. Po wykonaniu połączenia można usłyszeć standardowy sygnał oczekiwania, który zostanie automatycznie przerwany po kilku sygnałach – wówczas lokalizator wyśle SMS-a zawierającego aktualną pozycją samochodu.
Informacje zawarte w wiadomości różnią się w zależności od modelu urządzenia lokalizacyjnego, jednak najczęściej w komunikacie można znaleźć współrzędne geograficzne lokalizatora (wraz z linkiem do Google Maps), prędkość, z jaką porusza się pojazd, datę i godzinę odczytu, a nawet poziom naładowania akumulatora (dotyczy to jednostek wyposażonych we własne zasilanie).
Kiedy użytkownik ma dostęp do internetu (zarówno poprzez sieć Wi-Fi, jak i pakiet danych od operatora sieci komórkowej), to może uruchomić aplikację Google Maps, w której koordynaty określone przez lokalizator zamienią się w dokładnie oznaczoną pozycję na mapie, zapewniając tym samym wygodniejszy podgląd.
Odczytywanie lokalizacji z pomocą systemu online
Sprawdzanie pozycji pojazdu poprzez wiadomości SMS ma spory minus – system dostarcza współrzędne tylko jednorazowo i ich nie aktualizuje. Aby poznać dokładną pozycję pojazdu, np. po minucie, konieczne jest więc wykonanie kolejnego połączenia. Cały proces jest nie tylko uciążliwy, ale również czasochłonny. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie, które polega na skorzystaniu z możliwości zewnętrznego serwera.
Aby móc korzystać z odczytu pozycji online, konieczne będzie zdecydowanie się na usługi wyspecjalizowanej firmy. Jedną z nich jest Gannet Guard System, dostawca monitoringu GPS – przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie urządzenia lokalizacyjne połączone z serwerem magazynującym dane. Wystarczy tylko pobrać dedykowaną aplikację na smartfona (dostępną zarówno na system Android, jak i iOS) lub specjalny program komputerowy.
Użytkownik może z poziomu niemal dowolnego urządzenia monitorować w czasie rzeczywistym zarówno położenie samochodu, jak też ważne parametry dotyczące jego pracy – mowa tutaj o m.in. prędkości czy poziomie paliwa. Takie funkcjonalności przydadzą się nie tylko kierowcom, którym zależy na bezkompromisowym bezpieczeństwie ich własności, ale także właścicielom firm transportowych. Bieżący podgląd statystyk i lokalizacji to świetne narzędzie do jeszcze sprawniejszego zarządzania firmową flotą pojazdów.