Spółka jest nieco odmiennym od jednoosobowej działalności gospodarczej podmiotem, przez co w wielu wypadkach może wymagać prowadzenia księgowości na zupełnie innym poziomie. Mowa tu, w szczególności, o różnych wariantach rachunkowości, które w Polsce przyjąć mogą formę księgowości uproszczonej i pełnej księgowości. Który z tych wariantów obowiązuje spółki i na czym polega dana opcja?
Uproszczona a pełna księgowość – podstawowe rozgraniczenie
W polskim systemie rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje rachunkowości – małą czy też uproszczoną księgowość oraz pełną księgowość.
W pierwszym przypadku należy mówić o stosunkowo prostej formie rozliczania przychodów, umożliwiającej oparcie się o formy takie, jak:
- Księga Przychodów i Rozchodów,
- ryczałt ewidencjonowany,
- karta podatkowa (forma wygaszana od 2022 roku).
Ta forma księgowości przeznaczona jest, przede wszystkim, dla podmiotów gospodarczych, których przychody netto w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro.
Pełna księgowość spółek Wrocław wymaga natomiast bardzo szczegółowego opisywania realizowanych operacji gospodarczych. Prowadzone w jej ramach księgi rachunkowe składają się do tego z kilku ważnych części, o prawidłowość których należy dbać z należytą starannością. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa na podmiotach, których przychody netto przekroczyły wskazaną wyżej kwotę 2 milionów euro, a także na niektórych spółkach prawa handlowego.
Księgowość spółek – jakie spółki zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości?
O tym, że dany podmiot będzie musiał obowiązkowo prowadzić pełną księgowość decyduje jedno z dwóch kryteriów – wysokość przychodów netto lub też rodzaj samej działalności – wybrane spółki muszą obligatoryjnie prowadzić księgi rachunkowe.
Pełna księgowość spółek obejmuje zatem:
- spółki akcyjne,
- spółki komandytowe,
- spółki komandytowo – akcyjne,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o. o.).
Co intersujące, spółki cywilne nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych – chyba, że jak już wspomniano, przychody netto będą w danym roku przekraczały określoną wysokość.
Jak funkcjonuje księgowość spółek?
Księgowość spółek obejmuje wiele różnych dziedzin, ale trzy z nich są szczególnie kluczowe: prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych i dokonywanie płatności podatkowych.
Księgi rachunkowe, stanowiące „narzędzie” pełnej księgowości, rejestrują wszystkie transakcje finansowe firmy, od wpływów i wydatków, po zobowiązania i należności. Wszelkie operacje i dane ich dotyczące są notowane w takich dokumentach, jak księga główna, księga pomocnicza czy zestawienia (obrotów sald i kont).
Sprawozdania finansowe to z kolei zestaw dokumentów, które podsumowują działalność finansową firmy za dany okres. Mogą one obejmować bilans, rachunek zysków i strat oraz sprawozdanie z przepływów pieniężnych. Sporządzanie tego rodzaju sprawozdań leży już zazwyczaj w gestii dyrektorów finansowych czy też właśnie księgowych, prowadzących księgowość spółki.
Płatności podatkowe to obowiązkowe wpłaty, które spółka musi dokonywać na rzecz organów podatkowych. Księgowość spółek jest zatem elementem wyjątkowo znaczącym w prowadzeniu działalności i często wymaga specjalistycznej wiedzy oraz użytkowania oprogramowania księgowego do zarządzania finansami.
Podsumowując, księgowość spółek to kluczowy aspekt zarządzania firmą, który umożliwia monitorowanie i raportowanie transakcji finansowych. Bez względu na to, jakim typem spółki zarządzasz ważne jest, aby zrozumieć zasady księgowości spółek i upewnić się, że wszystkie transakcje są prawidłowo dokumentowane i raportowane.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę — Biuro Rachunkowe Liber.