Artykuł sponsorowany.
Dane pozyskane z obserwacji satelitarnej są współcześnie wykorzystywane do wielu różnych celów. Prowadzisz działalność lub badania, do których potrzebne są zdjęcia VHR? Wyjaśniamy, czym jest program Copernicus – inicjatywa prowadzona przez Unię Europejską!
Co oznacza program Copernicus?
Copernicus (dawniej GMES – Global Monitoring for Environment and Security, czyli Globalny Monitoring Środowiska i Bezpieczeństwa) to program obserwacji Ziemi zapoczątkowany pod koniec lat 90. przez Unię Europejską. W ramach tej inicjatywy udostępniane są specjalne usługi oparte na pozyskiwaniu danych z ponad 30 satelitów.
Program jest koordynowany przez Komisję Europejską, we współpracy z państwami członkowskimi, agencjami UE, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) oraz instytutem badawczym Mercator Océan.
Copernicus składa się z trzech komponentów:
- kosmicznego (infrastruktura pozyskująca dane z pułapu satelitarnego),
- naziemnego (narzędzia i urządzenia do pomiarów naziemnych),
- usługowego (infrastruktura dostarczania danych, zgodna z dyrektywą INSPIRE).
Co ma na celu program Copernicus?
Głównymi użytkownikami usług oferowanych przez program Copernicus są instytucje publiczne, ponieważ z zamierzenia ma on przyczyniać się do wzrostu gospodarczego krajów UE. Jego celem jest opracowywanie metod monitorowania terenów za pomocą satelitów i innych narzędzi, które pozwalają gromadzić dane cenne w kontekście gospodarczym, środowiskowym itp. Inicjatywa w dużej mierze przyczynia się do m.in. efektywniejszego wykorzystywania zasobów, uważniejszego monitoringu jakości powietrza i wód czy szybszego reagowania na katastrofy naturalne.
Do podstaw Copernicusa zalicza się usługi dotyczące:
- obszarów lądowych,
- obszarów morskich,
- badań atmosfery,
- sytuacji kryzysowych,
- bezpieczeństwa.
W ramach programu można zyskać dostęp do m.in. zdjęć VHR, czyli obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, potrzebnych np. do opracowywania cyfrowych ortofotomap. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na: https://cloudferro.com/chmura-eo/zdjecia-vhr/.
Jak skorzystać z programu Copernicus?
Dostęp do danych gromadzonych w ramach programu Copernicus można uzyskać nawiązując współpracę z dostawcą usług chmurowych. Dwie z pięciu europejskich platform DIAS (Data and Information Access Services) działają na chmurze polskiej firmy CloudFerro. Są to:
- CREODIAS – uruchomiona na zlecenie ESA, obejmująca szereg usług oraz dostęp do danych EO (Earth Observation Data)
- WEkEO – stworzona przez konsorcjum EUMETSAT, wykorzystywana głównie do obserwacji meteorologicznych i klimatycznych.
Dodatkowo, w ofercie dostępne są także usługi platformy Copernicus Collaborative Hub CODE-DE na zlecenie niemieckiej Agencji Aero-kosmicznej DLR (Deutsche Luftfahrt und Raumfahrt Agentur).
Pełną ofertę CloudFerro w kontekście inicjatywy Copernicus można sprawdzić na: https://cloudferro.com/.