Rodzina to podstawowa komórka społeczeństwa. Jednak jej funkcjonowanie nie jest uzależnione jedynie od członków rodziny, ale również od przepisów prawa. W tym tych uregulowań, które określa się mianem prawa rodzinnego i opiekuńczego. Czym więc zajmuje się prawo rodzinne i opiekuńcze? Odpowiedź na to pytanie powinien znać właściwie każdy.
Rozwód i alimenty – praktyczne zastosowanie prawa rodzinnego
Z praktycznego punktu widzenia obecnie najczęściej stosuje się przepisy prawa rodzinnego i opiekuńczego dotyczące rozwodu i alimentów. W pierwszym przypadku trzeba pamiętać o tym, że uzyskanie wyroku rozwodowego – po wcześniejszym przeprowadzeniu procesu przewidzianego w Kodeksie postępowania cywilnego – jest jedynym sposobem na formalne zakończenie małżeństwa, które już się rozpadło. Przy czym – zgodnie z kolei z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym – rozwód można orzec tylko wtedy, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. A więc – mówiąc prościej – gdy małżonków przestało cokolwiek ze sobą wiązać.
Natomiast sprawy o alimenty w zdecydowanej większości przypadków dotyczą świadczeń finansowych, które każdy z rodziców ma obowiązek świadczyć na rzecz swojego dziecka. Jeżeli któryś z rodziców – najczęściej jest nim ten, z którym dziecko nie zamieszkuje na co dzień – uchyla się od tego obowiązku, najprościej jest pozwać go do sądu. Jednak równie dobrze to rodzice mogą pozwać swoje dzieci o alimenty. Tu z kolei chodzi zwłaszcza o konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki nad starszymi czy schorowanymi rodzicami.
Co zrobić, aby adoptować dziecko?
Prawo rodzinne i opiekuńcze pozwala nam także znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wygląda adopcja dziecka – i to od momentu zgłoszenia się potencjalnych rodziców adopcyjnych do właściwego ośrodka, aż do wydania przez sąd rodzinny orzeczenia o przysposobieniu. Adopcja dziecka zawsze jest poważnym i niezwykle brzemiennym w skutkach przedsięwzięciem, stąd ci, którzy chcieliby adoptować dziecko, powinni solidnie przygotować się do jej przeprowadzenia. Zwłaszcza pod względem prawnym, w czym z kolei z powodzeniem może pomóc adwokat specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Wskazana tu dziedzina prawa jest niezwykle szeroka i obejmuje regulacje prawne – pomieszczone w dziesiątkach różnego rodzaju ustaw, rozporządzeń i innych aktów, do których dochodzi jeszcze orzecznictwo sądowe stanowiące przykład praktycznego stosowania tych norm – w jakikolwiek sposób związane z życiem rodzinnym oraz opieką i wychowaniem małoletnich. Jednocześnie prawo rodzinne i opiekuńcze charakteryzuje się pozostawieniem sądom dużej swobody w podejmowaniu decyzji, których głównym motywem powinno być zabezpieczenie dobra dziecka. Tym samym ci, którzy są zainteresowani tymi regulacjami, zawsze powinni pamiętać o tym, że decydujące znaczenie dla wygrania bądź przegrania sprawy przed sądem rodzinnym jest jakość argumentów przedstawianych przez strony. Dlatego tak ważne jest profesjonalne przygotowanie się do prowadzenia takich spraw.