Myśląc o zakupie drukarki fiskalnej, obawiamy się, że wybór będzie trudny. Nic bardziej mylnego, jeśli tylko odpowiednio wcześnie rozeznamy się w różnicach pomiędzy drukarkami fiskalnymi dostępnymi na rynku. Z pozoru mało istotne szczegóły mogą bowiem zdecydować o tym, czy dany sprzęt będzie idealnie dopasowany do naszego biznesu i charakteru prowadzonej działalności.
Jedną z najważniejszych różnic jest wybór oprogramowania, które obsługuje drukarka fiskalna, a na którym to opiera się jej praca. W praktyce najpierw wybiera się program, a potem dobiera się drukarkę fiskalną. Twórcy oprogramowania dostosowują się do drukarek fiskalnych. Wybór właściwego oprogramowania jest kluczowe, ponieważ to od tego elementu zależy szybkość i praktyczność sprzedaży, a w efekcie lepsze zarządzanie biznesem i wyższa jakość obsługi klienta. Jednak bez obaw, szeroki wybór produktów na rynku oferuje oprogramowania dostosowane specjalnie dla poszczególnych branż takich jak sklepy, punkty gastronomiczne, placówki handlowe, usługowe itd.
Czym są i do czego służą drukarki fiskalne?
Drukarka fiskalna ma za zadanie rejestrować sprzedaż produktów lub usług. Dzięki niej możemy ewidencjonować przychód ze sprzedaży w celu rozliczenia podatku dochodowego i VAT. Co ważne drukarki paragonowe są dopuszczone do użytku jedynie, jeśli posiadają homologację. Oznacza to, że urządzenie oficjalnie zostało dopuszczone do użytku przez państwo polskie i jest zgodne z obowiązującymi przepisami administracyjnymi oraz wymaganiami technicznymi.
Główną funkcją drukarki jest oczywiście wydruk paragonu fiskalnego oraz zarchiwizowanie go na rolce kontrolnej lub w postaci kopii elektronicznej. A w przypadku drukarek fiskalnych online – w tzw. pamięci chronionej. Drukarka fiskalna nie może pracować niezależnie od oprogramowania sprzedażowego, dlatego musi być połączona z innym urządzeniem, na którym istnieje możliwość zainstalowania programu. Świetnie sprawdzi się w biznesach, gdzie jest duży wybór asortymentu lub usług, lub gdzie potrzebne jest prowadzenie statystyk sprzedaży oraz w miejscach, w których stany magazynowe muszą być aktualizowane na bieżąco, a nie po zakończonym dniu sprzedaży.
Czym powinniśmy kierować się, wybierając drukarkę fiskalną?
Inna drukarka fiskalna będzie idealna dla małego sklepiku osiedlowego, a inna dla dużej hurtowni. Pamiętajmy, że dokonując jakiegokolwiek zakupu, zawsze powinniśmy kierować się tym, jakie rzeczywiście są nasze potrzeby i to pod nie dopasować wybrany sprzęt. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i frustracji, a to na czym najbardziej nam zależało, zostanie zrealizowane. Przy zakupie powinniśmy więc kierować się nie tylko wielkością naszej firmy, ale również tym, czy sprzedaż odbywa się stacjonarnie, czy ma charakter mobilny.
Jakie są rodzaje drukarek fiskalnych i czym się różnią?
1. Małe i poręczne drukarki mobilne
Na rynku znaleźć możemy szeroki wybór drukarek fiskalnych, które mają możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce. Jest to więc idealne rozwiązanie dla wszystkich działalności, które są mobilne. Są nimi prywatni lekarze, kancelarie itp. Jest to również opcja dla bardzo małych punktów sprzedaży, jakimi są na przykład jednoosobowe działalności, które prowadzą sprzedaż przez internet. Często w ten sposób sprzedaje się produkty handmade produkowane we własnym domu. W takim wypadku nie chcemy kupować dużego zaawansowanego sprzętu, a wystarczy nam jedynie małe urządzenie, które bez problemu umieścimy w dogodnym miejscu.
2. Popularne drukarki sklepowe
Jest to sprzęt, który posiada dużą bazę towarową, dlatego rekomendowany jest dla biznesów, które oferują dużą liczbę różnych produktów lub usług. Działają poprzez podłączenie do urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem. Odpowiednio dobrane do branży pozwala przetwarzać nawet setki tysięcy produktów i znacząco usprawnić pracę sprzedawcom i kasjerom. Pozwala ona także na bieżącą kontrolę nad stanami magazynowymi.
3. Specjalistyczne drukarki apteczne
Jest to sprzęt, który dedykowany jest tylko i wyłącznie dla aptek, ponieważ wyposażony został w funkcje przydatne jedynie w biznesie farmaceutycznym. Jednym z takich udogodnień są formatki niefiskalne, czyli zamówienia na leki robione na zamówienie, refundacje, recepty itd.
Niewątpliwą zaletą drukarek fiskalnych jest możliwość wydruku nie tylko paragonów, ale również faktur VAT oraz innych druków niefiskalnych, które zawierają informacje na przykład o promocjach. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia mamy możliwość automatycznej aktualizacji stanów magazynowych w naszej firmie.