Od dłuższego czasu obserwujemy wzrost cen energii elektrycznej. Nikogo nie powinno więc dziwić, że coraz większe zainteresowanie budzą instalacje fotowoltaiczne Zdaniem producentów, pozwalają one nie tylko zmniejszyć wydatki na prąd, ale też zwiększają bezpieczeństwo energetyczne. Inwestycje tego rodzaju mają być szczególnie opłacalne dla firm. Czy jednak faktycznie fotowoltaika to tak dobre rozwiązanie? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.
Energia słoneczna – niezbędne informacje
Czym właściwie jest energia słoneczna? Mówiąc najprościej, to odnawialne źródło energii, które dociera w postaci promieniowania do ziemi. Obecnie potrafimy je przechwytywać i przetwarzać za pomocą paneli fotowoltaicznych. Mimo że wydajność ogniw i instalacji w dalszym ciągu jest ograniczona, to możliwości techniczne w tym zakresie stale rosną. Sporą zaletą tego rozwiązania jest też możliwość montażu na wielu powierzchniach, których normalnie nie wykorzystujemy – przede wszystkim na dachach budynków. Pozwala to na lepsze wykorzystanie przestrzeni, które wcześniej były bezużyteczne.
Jak działa fotowoltaika?
Jak już wspomnieliśmy, fotowoltaika to przetwarzanie promieniowania słonecznego w prąd stały. W ten sposób uzyskuje się energię, która zasila urządzenia elektryczne w pomieszczeniach. Czy jednak montaż instalacji fotowoltaicznych naprawdę się opłaca? Współczesny świat oparty jest na energii elektrycznej, która jest wykorzystywana w każdej dziedzinie życia. Jest ona niezbędna zarówno w domu, jak i w firmach i instytucjach. Coraz większe znaczenie prąd odgrywa też w transporcie, w którym wcześniej zużywano przede wszystkim paliwa kopalne. Co jednak jasne, klasyczna produkcja prądu wymagała zużywania ograniczonych zasobów – węgla, gazu czy tez materiałów rozszczepialnych. Proces przetwarzania dokonywany był z kolei w elektrowniach, skąd dystrybuowano energię do odbiorców. Fotowoltaika działa zupełnie inaczej. Przede wszystkim korzysta ona z praktycznie niewyczerpanego źródła energii, do którego dostęp ma prawie każdy. Co więcej, produkcja prądu odbywa się w tym przypadku w sposób zdecentralizowany i dodatkowo jest ekologiczna – nie zużywa zasobów i nie generuje szkodliwych substancji, pyłów czy dwutlenku węgla.
Fotowoltaika dla firm – wady i zalety
Fotowoltaika dla firm przynosi wiele korzyści. Po pierwsze dlatego, że obniża ona koszta za prąd i gaz. Po drugie posiadanie własnego źródła prądu jest szczególnie cenne w sytuacjach awaryjnych. Fotowoltaika może być też pierwszym krokiem w kierunku pełnego uniezależnienia firmy od zewnętrznych źródeł energii. Minusem fotowoltaiki są oczywiście ograniczone możliwości instalacji – nie wszędzie będzie miała ona po prostu sens. Idealnym miejscem do instalacji są bowiem dobrze nasłonecznione dachy czy duże puste przestrzenie.
Fotowoltaika w firmie – jak obniżyć jej koszt?
Drugim problemem, który często jest podnoszony przez przeciwników energii ze słońca, jest znaczny koszt instalacji. Dlatego też warto zainteresować się dofinansowaniem inwestycji. Jakie są możliwości w tym zakresie?
- Dotacja z programu „Czyste Powietrze”. Dzięki niej możemy obniżyć koszt montażu instalacji nawet o 9 tysięcy zł.
- W przypadku montażu fotowoltaiki dla firm istnieje możliwość odliczenia pełnego VAT-u, który dla takich instalacji wynosi 23%.
- Pożyczka w banku – Polskie instytucje finansowe zaczynają oferować coraz to korzystniejsze warunki na finansowanie instalacji fotowoltaicznych.
- Dotacje unijne – w ramach programów operacyjnych można uzyskać spore dofinansowania dla swojej firmy.
Wartym uwagi sposobem na szybszy zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne jest też odkup nadwyżki energii z fotowoltaiki. Usługi tego typu świadczą niektóre firmy energetyczne, z których ofertami warto się zapoznać.
Wytwarzanie energii za pomocą odnawialnych źródeł staje się coraz to bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, skoro montaż paneli fotowoltaicznych pozwala ograniczyć wydatki oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.