Filmy reklamowe to podstawowy punkt do odhaczenia na liście każdego marketingowca. Nagrywanie takich filmów jest sporym wyzwaniem, ale żadne inne narzędzie marketingowe nie angażuje, motywuje i przekonuje, jak krótkie filmy internetowe czy animacje reklamowe. Żeby Twoja praca przyniosła satysfakcjonujące efekty, musisz wiedzieć, jak nagrywać takie filmy. Chcesz tworzyć własne filmy reklamowe? Poznaj wideo marketing od strony technicznej.
Założenia
Na samym początku drogi doprecyzowane muszą być 3 istotne punkty – koncepcja, rekwizyty, sprzęt. Jeśli to wszystko zaplanujesz już na początku, to nic Cię już nie zaskoczy na późniejszych etapach. Dodatkowo dzięki temu można dokładniej określić budżet niezbędny do realizacji przedsięwzięcia.
Trzeba przemyśleć, jaki będzie profil i grupa odbiorców oraz w jakiej branży pozostajesz. Wszystko będzie miało tutaj znaczenie, ponieważ od branży i grupy odbiorców zależy słownictwo i język, którym trzeba będzie się posługiwać, by dotrzeć do danej grupy.
Jeśli jako marka nie jesteście już nowi na rynku, to możecie pozwolić sobie na więcej. To znaczy, nie musicie tłumaczyć odbiorcom, kim jesteście i czym się zajmujecie. Możecie postawić na śmielsze rozwiązania, ciekawe prezentacje produktów lub usług, dzięki czemu osiągniecie zamierzone efekty.
Kwestie techniczne
Jeżeli chodzi o założenia, to wstępnie, to by było na tyle. Przejdźmy do kwestii technicznych, w których wyróżnić można kilka ważnych punktów, które odgrywają istotną rolę przy nagrywaniu filmów reklamowych.
Planowanie
Plan jest kluczowy, ponieważ to on nadaje kierunek i tempo pracy. Jeśli wcześniej spiszesz, chociaż mniej więcej, co, kto mówi, gdzie stoi i jakich rekwizytów powinien w danym momencie użyć, to na pewno nie tylko ułatwi to pracę, ale i przyspieszy. Plan nie zagwarantuje braku pomyłek, nawet taki idealny, ale sprawi, że będzie ich zdecydowanie mniej.
Lokalizacja
Schludne i wizualnie odpowiednio dobrane miejsce do Twoich potrzeb to jest to. Twoja firma potrzebuje się odznaczać? Wybierz miejsce, w którym dominują żywe kolory i idealnie współgra z tematyką filmu. Należy wybrać taką lokalizację, w której jest odpowiednia przestrzeń do działania, czyli jest miejsce na lampy, kamery, wszystkie rekwizyty oraz załogę.
Operowanie kamerą
Sprawa zaczyna się komplikować, kiedy znamy już wszystkie teoretyczne smaczki i czas na wzięcie kamery do ręki. Musisz zaprezentować obiekt, osobę lub produkt z różnych perspektyw. Ruchy powinny być płynne, więc potrzebujesz zmieniać lokalizację kamery. Aby nie zgubić żadnego ujęcia, każde powtarzaj – wtedy będziesz mógł wybrać najlepszą opcję podczas montażu.
Urozmaicenia, czyli efekty
Najważniejsze jest używanie różnorodnych kadrów. To sprawi, że film reklamowy nie będzie nudny. Będzie bardziej dynamiczny i interesujący dla odbiorców. Można również użyć efektu przybliżania lub oddalania czy postawić na animacje reklamowe. Produkcja animacji reklamowych wzbudza ciekawość, angażuje emocje i co najważniejsze, ułatwia docieranie do nowych klientów. Animacje reklamowe łatwiej trafią do człowieka, niż statyczny obraz czy tekst – jest to udowodnione naukowo.
Światło
Zazwyczaj im więcej światła, tym lepiej. Jednak nie można brać tego do siebie, ponieważ prześwietlenie nagrania jest tak samo nieakceptowalne, jak jego niedoświetlenie. Najlepiej, jeśli strumień światła kierujemy w taki sposób, aby padał na filmowane fragmenty przestrzeni.
Akustyka i sprzęt
Lokalizacja, którą wybieramy, musi mieć również dobrą akustykę. Nie może być to miejsce, w którym odbija się echo i jest ono słyszalne na nagraniach. Jednak pomieszczenie to nie wszystko. Wybór niewłaściwego sprzętu może sprawić, że dźwięk na nagraniach będzie złej jakości. Aktualnie na rynku nie można narzekać na wybór, trzeba tylko dostosować go do swoich oczekiwań.
Reasumując, podczas nagrań najlepiej zachować ciszę. Wtedy jest największa pewność, że dźwięk będzie lepszy. Dodatkowo wybór lepszego sprzętu doda mu jakości.
Jest tyle istotnych kwestii, których nie wolno pominąć przy takim filmie. Najlepiej jak zajmuje sie tym profesjonalisty.