Trudno wyobrazić sobie współczesny handel bez miejsca takiego jak centrum handlowe. Gdynia to tylko jedno z wielu miejsc na mapie kraju, w którym konsumenci codziennie mogą korzystać z obiektów tego typu. O ich znaczeniu handlowym i usługowym napisano wiele. Coraz częściej miejsca tego typu stają się także ośrodkami lifestylowymi. Jak ten proces wygląda w praktyce?
Centrum handlowe – Gdynia, poszerzone możliwości
Pierwsze, duże obiekty handlowe, jakie powstawały w Polsce, skupiały się głównie na handlu. Ich powierzchnia prawie całkowicie była zapełniona towarami z różnych branż. Ta tendencja stopniowo ewoluowała zgodnie ze zwyczajami zakupowymi, jakie przychodziły do nas z innych krajów. Miejsca na handel było coraz mniej, wolną przestrzeń zapełniały usługi różnego typu. Kolejnym etapem było poszerzanie powierzchni dla rozrywki i gastronomii. Odwiedzający centrum handlowe mogli liczyć nie tylko na zakupy i wizytę u fryzjera, ale także obiad w towarzystwie znajomych czy wyprawę rodzinną do kina. Poszerzone możliwości to sposób na przyciągnięcie klienta na dłużej a zrazem wstęp do bardziej ambitnych działań.
Oczekiwania klientów z mniejszych ośrodków
Podczas, gdy mieszkańcy dużych miast zwykle mają alternatywę w przypadku pójścia do kina, osoby, mieszkające w mniejszym ośrodku na taką różnorodność nie mogą liczyć. Dla nich nowe produkcje są dostępne tylko w miejscu takim jak centrum handlowe. Gdynia i inne duże ośrodki mają wiele przestrzeni, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne. Małe, lokalne obiekty handlowe zwykle skupiają wszystkie tego typu inicjatywy, przez co rośnie ich znaczenie. To właśnie dlatego, siłą rzeczy, stają się dla mieszkańców obiektem, który niejako dyktuje trendy. Centrum handlowe jest miejscem spotkania z osobą popularną, znaną z mediów. Jest też przestrzenią, na której odbywają się ciekawe koncerty lub eventy.
Identyfikacja z centrum handlowym
Od współczesnych obiektów handlowych oczekuje się znacznie więcej niż jeszcze dekadę temu. Centrum handlowe w Gdyni jest miejscem kompleksowo wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom i aspiracjom lifestylowym. Różnorodne formy spędzania wolnego czasu, klubiki dla dzieci, miejsca organizacji imprez rodzinnych to działania, dzięki którym klienci identyfikują się z konkretnym centrum handlowym. Funkcjonalna architektura, nawiązująca do lokalnej specyfiki to dodatkowy atut, pomagający oswoić i polubić obiekty tego typu. Zapewnienie rozrywki, aktywności sportowej i fitness, atrakcyjnej oferty kawiarniano-restauracyjnej integruje rodziny lub kręgi znajomych. Podobnie jak spotkania z celebrytami czy eventy tematyczne.
Nowoczesny klient ma świadomość, że jego potrzeba doświadczania wrażeń jest dla obiektów handlowo-rozrywkowych kluczowa. Zakupy nie łączą nas nicią sympatii do danego miejsca, ale miłe spędzanie wolnego czasu i przeżywanie czegoś ekscytującego jak najbardziej tak.