Zastosowanie grodzic to jeden z powszechnie stosowanych sposobów zabezpieczania wykopów. Powstające z nich konstrukcje mogą mieć charakter tymczasowy lub stały. Warto dowiedzieć się więcej na temat różnego rodzaju grodzic, które obok systemów szalunkowych, powszechnie wykorzystuje się w polskim budownictwie.
Grodzice bardzo często stosuje się przy zabezpieczaniu wąskich wykopów. Sprawdzają się np. podczas remontów infrastruktury podziemnej. Ścianki szczelne tworzone z grodzic skutecznie zabezpieczają wykop, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się budynki i obiekty wrażliwe na osiadanie. Prace z ich użyciem dzielimy na kilka etapów. Po pierwsze, ściankę zagłębia się w gruncie. Następnie, można przystąpić do wykonania wykopu z odsłonięciem ścianki i stworzenia konstrukcji docelowej. Po zakończeniu robót, wystarczy zasypać wykop. O ile jest to możliwe, wyciąga się ściankę, co umożliwia ponowne użycie grodzic. Często stosuje się też zabezpieczenia z dodatkowym wzmocnieniem, czyli podporami przeciwdziałającymi parciu gruntu. W szerokich lub wyjątkowo głębokich wykopach zastosowanie znajdują również inne elementy zabezpieczające np. kotwy lub rozpory.
Wodoszczelność grodzic stalowych
W budownictwie powszechnie stosuje się systemy szalunkowe. Popularnością w województwie kujawsko-pomorskim cieszy się np. szalunek SDR w Bydgoszczy. W przeciwieństwie do grodzic, nie wyróżnia się jednak wodoszczelnością. Jego zastosowanie jest więc ograniczone do prac na terenach o standardowej wilgotności, a z pewnością nie w pobliżu zbiorników wodnych.
Zabezpieczenie zamków, czyli elementów łączących, grodzic pozwala na stworzenie ścianki szczelnej. Dzięki temu, grodzice doskonale sprawdzają się w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych. Wykorzystuje się je również przy głębokich wykopach o dużej szerokości. Ścianki szczelne znajdują zastosowanie także przy wzmacnianiu brzegów zbiorników wodnych. Mogą posłużyć do budowy wałów nadbrzeżnych i przeciwpowodziowych. Konstrukcja z grodzic znajduje zastosowanie również przy budowie mostów. Można stosować różne metody montażu ścianki szczelnej. Jedną z nich jest wwibrowywanie, jednak trzeba pamiętać, że wibracje negatywnie oddziałują na sąsiednie budynki.
Przy zdecydowanej części prac ścianki szczelne są odzyskiwane, co oznacza, że wyjmuje się je z wykopu i ponownie wykorzystuje przy kolejnych robotach. Zdarza się jednak, że grodzice są szalunkiem traconym. Po zakończeniu prac mogą więc pełnić funkcję integralnej części konstrukcji.
Wybór odpowiednich zabezpieczeń wykopów wymaga wiedzy i doświadczenia. Warto więc korzystać z usług firm, które oferują nie tylko dostarczenie szalunków na miejsce, ale też profesjonalne doradztwo.