Choć hałas w pracy zazwyczaj kojarzy się z brakiem możliwości skupienia oraz niższą efektywnością pracowników, jego skutki i konsekwencje mogą być dużo bardziej poważniejsze. Jego długotrwałe działanie może powodować bowiem szereg poważnych schorzeń i przypadłości. Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu pracy – jak zadbać o to w hałaśliwych pomieszczeniach?
Normy dotyczące hałasu w miejscu pracy
Długotrwały i nadmierny wpływ hałasu na kondycję człowieka objawia się przede wszystkim zmęczeniem, gorszą wydajnością, drażliwością, bólami głowy, a także podwyższeniem ciśnienia czy nawet uszkodzeniem słuchu. Według powszechnie obowiązujących norm, pracownik przebywający w miejscu, w którym maksymalny poziom hałasu wynosi 85dB, może pracować maksymalnie 8 godzin dziennie, a podczas zmiany przysługuje mu czas na przerwy. W przypadku wydłużenia godzin pracy lub przekroczenia dopuszczalnej normy hałasu, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi odpowiedniej ochrony oraz podjęcia działań, które przyczynią się do zwiększenia komfortu pracy i zmniejszenia ryzyka zawodowego.
Jak zadbać o bezpieczeństwo pracownika narażonego na hałas?
Pierwszą kwestią, o którą powinien zadbać pracodawca, jest zapewnienie swoim pracownikom środków ochrony indywidualnej. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżnia się m.in. nauszniki ochronne oraz zatyczki do uszu. Jak mówi nam pracownik firmy Rolmasz, która oferuje sprzedaż sprzętu BHP i elektronarzędzi:
Nauszniki ochronne stanowią niezbędny element wyposażenia podczas pracy w hałaśliwych warunkach. Nie tylko wpływają na bezpieczeństwo i komfort pracownika, lecz także idealnie dopasowują się do kształtu głowy, a dzięki wygodnym poduszkom ich noszenie nie powoduje dyskomfortu. Tłumią szkodliwe dźwięki, pozwalając jednocześnie na prowadzenie rozmów.
Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest zaopatrzenie firmy czy przedsiębiorstwa w urządzenia i maszyny, które nie powodują nadmiernego hałasu. Alternatywą jest także zadbanie o odpowiednią akustykę pomieszczenia, wykorzystując elementy wygłuszające, jak np. specjalne tkaniny czy ścianki dźwiękoszczelne.
Jak wybrać środki ochrony indywidualnej dla pracownika narażonego na hałas?
Należy pamiętać, że wybór środków ochrony indywidualnej nie może być przypadkowy. Warto inwestować wyłącznie w sprawdzone i wysokojakościowe produkty, które zapewnią pracownikowi komfort i bezpieczeństwo. Akcesoria tego typu z łatwością można kupić w większości miast w Polsce – elementy odzieży ochronnej w Żarach znajdziesz w sklepie Rolmasz, oferującym także wysyłkę na terenie całego kraju.
Warto podkreślić, że nadmierny hałas w pracy dotyczy nie tylko zakładów przemysłowych czy placów budowlanych, lecz także pomieszczeń biurowych. We wszystkich miejscach, w których poziom hałasu przekracza 85dB, należy stosować rozwiązania, które przyczynią się do poprawienia komfortu pracowników.