Ze względu na swoją pozycję w światowej gospodarce, USA stanowi interesujący rynek dla większości przedsiębiorców. W 2021 roku Stany Zjednoczone były dziewiątym największym rynkiem dla polskiego eksportu. Jednocześnie są naszym ósmym partnerem handlowym, jeśli chodzi o import. Dzięki dostępowi do amerykańskiego rynku możemy zyskać dostęp do niedostępnych u nas towarów, co pozwoli nam uzyskać przewagę nad konkurencją. Aby importować towary ze Stanów Zjednoczonych, musimy jednak spełniać określone wymagania formalne. W niniejszym artykule omówimy, jakie kroki należy podjąć, aby rozpocząć import z USA.
Import z USA — podstawowe wymagania formalne
Jeśli chcemy legalnie importować towary z zamiarem dalszej odsprzedaży, musimy zarejestrować naszą działalność gospodarczą. Sama forma działalności nie jest jednak istotna. Przykładowo, możemy funkcjonować jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z o.o.
Następnie musimy się zarejestrować w systemie EORI. Numer EORI, który otrzymamy, będzie służył do naszej identyfikacji przez organy celne Unii Europejskiej. Jego posiadanie jest konieczne, aby móc dokonać odprawy celnej. Proces otrzymywania numeru jest niezwykle prosty: procedura trwa zaledwie kilka dni roboczych, jest możliwa do zrealizowania online i nie ponosimy z jej tytułu żadnych kosztów. Otrzymany numer jest unikatowy w skali całej Unii Europejskiej.
Import z USA — wymagane dokumenty
- Faktura handlowa, wystawiona przez naszego kontrahenta
- Packing List
- Certificate of Origin
- W zależności od wybranej metody transportu:
- list przewozowy Air Waybill (w przypadku spedycji lotniczej)
- konosament (w przypadku transportu drogą morską)
- Deklaracja wartości celnej
- Dokument SAD (Single Administrative Document)
Inne dokumenty, których posiadanie może być wymagane ze względu na specyfikę importowanego towaru:
- Świadectwo CITES — w przypadku gdy przedmiotem importu jest roślina lub zwierzę wymienione w konwencji, lub produkty od nich pochodne
- Certyfikat CE — w przypadku gdy nasz towar jest wymieniony w unijnych Dyrektywach Nowego Podejścia
- Certyfikat Fumigacji — w przypadku wyrobów drewnianych
- i inne
Import z USA — rejestr BDO
BDO to nic innego jak Baza Danych o Odpadach. Jedną z jej części składowych jest rejestr podmiotów, zwany również rejestrem BDO. Jesteśmy zobowiązani do wpisania się do rejestru, jeśli zdecydujemy się na import takich towarów jak: opakowania, produkty w opakowaniach, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, oleje, preparaty smarowe, opony pneumatyczne oraz pojazdy. Wiąże się on z koniecznością uiszczania opłaty rocznej oraz opłaty produktowej. Wpisanie się do rejestru jest niezwykle istotne, gdyż niedopełnienie tej kwestii grozi konsekwencjami natury prawnej.
Import z USA — cło
Jako że Stany Zjednoczone są państwem trzecim w stosunku do UE, import towarów z USA wiąże się z koniecznością uiszczenia cła oraz podatków. Aby obliczyć wysokość stawek celnych, należy skorzystać z jednego z dwóch systemów taryfowych:
- ISZTAR — Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej
- TARIC — Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich
Warto zaznaczyć, że cło nie jest naliczane w przypadku przesyłek o stosunkowo małej wartości (mniejszej od 150 euro) wysyłanych do osób prywatnych.