Jednym z narzędzi, które wykorzystują agencje public relations są informacje prasowe. To specjalnie przygotowane komunikaty, skierowane do określonych grup docelowych, które pozwalają przybliżyć działalność przedsiębiorstwa, a tym samym umożliwiają budowanie relacji z otoczeniem. Czego powinna dotyczyć informacja prasowa, kto ją przygotowuje i o co należy zadbać, tworząc komunikat?
Informacja prasowa jest narzędziem, poprzez które przedsiębiorstwo komunikuje się ze swoim otoczeniem — klientami, kontrahentami, partnerami biznesowymi, lokalną społecznością. Co powinien zawierać i jak go skonstruować? Firmy, które współpracują z agencjami PR, przekazują im wszelkie istotne informacje na temat swojej działalności — wszystko, co może zainteresować dziennikarzy, a w efekcie konkretne grupy odbiorców. Jednocześnie pracownicy agencji często sugerują, o czym warto napisać i gdzie takie informacje rozesłać. Komunikat dla prasy musi być nie tylko interesujący, ale przede wszystkim starannie przygotowany.
O czym pamiętać, tworząc informację prasową?
Agencja public relations w swoich działaniach często posługuje się informacją prasową, tworząc ją w porozumieniu z przedsiębiorstwem. Dzięki swojemu doświadczeniu, PR-owcy doskonale wiedzą, jakiego rodzaju wiadomości mogą cieszyć się zainteresowaniem mediów i mają szansę zostać opublikowane. Specjaliści od wizerunku są świadomi, że liczy się temat — ważne, by był aktualny i konkretny. Co najbardziej przekonuje? Wszelkie dane, badania, osiągnięte sukcesy czy wprowadzone rozwiązania i innowacje.
Każda notatka przesyłana dziennikarzom musi być starannie przygotowana, pozbawiona błędów, czytelna i zrozumiała dla odbiorcy. Warto w tej kwestii zdać się na pracowników agencji PR, którzy pomogą stworzyć profesjonalny materiał prasowy.
Informacja prasowa — liczy się miejsce publikacji
Każda agencja public relations posiada bazę mediów, z której korzysta, pracując z różnego rodzaju przedsiębiorstwami. Wiele firm nawiązuje własne relacje z dziennikarzami, współpracując z nimi przez lata. Warto wiedzieć, że przygotowany komunikat może trafić jednocześnie w kilka miejsc — zarówno tych wybranych przez klienta, jak i tych sugerowanych przez specjalistów od PR. To właśnie pracownicy agencji PR proponują tematy dziennikarzom, a wybór mediów – swoim klientom. W ten sposób stają się pośrednikami pomiędzy dwoma stronami, które ze wspólnej współpracy mogą osiągnąć wymierne korzyści.
Jak wybrać temat informacji prasowej?
Skoro najważniejszy jest temat, co zrobić, gdy brakuje pomysłów na ciekawą notatkę? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi agencja public relations — już na samym początku współpracy warto ustalić harmonogram komunikatów, a także przemyśleć tematykę materiałów. Nawet jeśli przedsiębiorstwo nie wprowadza żadnych zmian i w ostatnim czasie nie odniosło spektakularnych sukcesów, agencja PR wskaże kierunek, w którym warto podążać — najważniejsze jest stworzenie platformy do komunikowania się i zaznaczenia swojej obecności.