W obliczu coraz szybciej postępujących zmian technologicznych we wszystkich gałęziach gospodarki także rolnicy muszą pozostawać na bieżąco ze zmianami.
Gdzie szukać informacji?
Bycie na bieżąco zarówno z informacjami z rynków rolniczych, technologią, a także wiedzą z zakresu ekonomii rolnictwa jest koniecznością dla każdego właściciela gospodarstwa rolnego. Ponadto wielu rolników pragnie poszerzyć swą wiedzę o bieżące kwestie związane z branżą i rolniczą codziennością. Niegdyś wieści rolnicze dostarczane były głównie przez nieliczne tytuły prasowe oraz radio i telewizję. Jednak w ciągu kilkunastu ostatnich lat lista czasopism rolniczych znacznie się zwiększyła a medium „pierwszego kontaktu” dla większości rolników, stał się Internet. To właśnie w sieci wielu właścicieli gospodarstw szuka wiadomości, porad i nowości z branży. Liczne portale rolnicze oferują dużą ilość wiadomości. Zasadniczo większość z nich to portale ogólnoinformacyjne, na których znaleźć można bardzo wiele wiadomości, nowości i porad ze świata rolnictwa – od hodowli zwierząt i uprawy roślin przez mechanizację i nowe technologie po relacje z targów, wystaw oraz innych imprez branżowych. Do innej grupy portali rolniczych należą portale specjalistyczne. Prezentowane na nich treści dotyczą na określonego działu rolnictwa np. traktujące jedynie o hodowli zwierząt i produkcji zwierzęcej. Wyróżnić możemy też portale sprzedażowe, które służą do umieszczania ogłoszeń i ofert kupna oraz sprzedaży. Dochodzą jeszcze portale regionalne skupiające się na problemach rolnictwa w określonym regionie czy województwie.
Osobną kategorią stron internetowych, o której należy tu wspomnieć, są witryny rządowe oraz witryny KRUS i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które poza bieżącymi informacjami oferują np. szereg druków do pobrania.
Dodatkową funkcją oferowaną przede wszystkim przez portale ogólnoinformacyjne jest często prognoza pogody dla rolników. Jest to zwykle precyzyjna prognoza, dzięki której rolnik może uzyskać informacje o przygruntowych przymrozkach, temperaturze grunty na konkretnej głębokości oraz sile wiatru. Często portale oferują też kalendarz imprez rolniczych.
Dyskusje rolników w sieci
Do osobnej kategorii źródła bogatego w wieści rolnicze są fora internetowe oraz grupy na Facebooku. Rolnicy mogą na nich brać udział w dyskusjach i szybko i niemal bezpośrednio wymieniać się wiadomościami, doświadczeniami i praktycznymi poradami. Jako dodatkowe źródło wieści rolniczych właściciele gospodarstw mogą potraktować YouTube, na którym wielu rolników i pasjonatów branży rolniczej posiada swoje kanały i oferuje wiele wiadomości oraz rozrywki związanej z rolniczymi zagadnieniami.
Jak widać, nietrudno jest dziś zdobyć wieści rolnicze z interesującego zakresu branży lub zapoznać się całościowo z wiadomościami czy poradami z branży. Twórcy i administratorzy portali rolniczych prześcigają się w dodawaniu ciekawych nowości i starają się, by prowadzone przez nich portale były jak najbardziej przyjazne użytkownikom.