Artykuł partnera.
Przemysł ciągle się rozwija. Jednocześnie trzeba szukać udogodnień oraz rozwiązań, które przyspieszą choćby procesy produkcyjne. W wielu branżach i to na szeroką skalę wykorzystuje się linie produkcyjne, które wpisują się w nowoczesną automatykę przemysłową. Warto dowiedzieć się więcej na temat jak powstają linie produkcyjne?
Linie produkcyjne – budowa i proces powstawania
Linie produkcyjne to ciągi pojedynczych stanowisk bądź maszyn, które złożone są w całość i wykorzystywane np. w produkcji seryjnej bądź masowej. Zaawansowane rozwiązania technologiczne muszą być w tym przypadku dopasowane do potrzeb danego przemysłu. Trzeba uzyskać ciąg technologiczny, który zapewni maksymalną efektywność pracy. Sama linia produkcyjna może składać się ze stanowisk manualnych, robotów przemysłowych, przyrządów spawalniczych, a także stanowisk zautomatyzowanych, które połączone są ze sobą za pomocą różnych środków transportu. Niewątpliwie trzeba pamiętać, że projekt pełni tutaj kluczową rolę, gdyż w nim znajduje się opracowanie koncepcji działania. Aby projekt był w pełni profesjonalny, trzeba uwzględnić w nim prace mechaniczne, elektryczne i programistyczne. Programowanie PLC obejmuje projektowanie maszyn przemysłowych, co pozwala na sterowanie urządzeniami wyjściowymi według napisanego programu. Programowanie PLC opiera się więc na tworzeniu algorytmów, które mają na celu wykonywanie konkretnych działań. Biuro konstrukcyjne wykonuje obliczenia wytrzymałościowe. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że dana linia produkcyjna będzie spełniać najwyższe standardy jakości i funkcjonalności. Wykonanie linii produkcyjnych obejmuje także sprawdzenie poprawności realizowanych zadań na poszczególnych stanowiskach. Relokacja maszyn to kolejny ważny etap, który składa się na budowę linii produkcyjnej lub jej przebudowa. Nim linia zostanie oddana do użytku konieczne jest przeprowadzenie jej rozruchu. Dodatkowo wykonuje się jeszcze rzeczywiste testy produkcyjne.
Cechy charakterystyczne linii produkcyjnych
Na rynku panuje bardzo duża konkurencja, dlatego bardzo ważna jest automatyka przemysłowa linii produkcyjnych. Dzięki temu zyskuje się konkurencyjność i można czerpać zyski z produkcji. Każdy robot przemysłowy powinien być właściwie zautomatyzowany. Roboty w przemyśle pozwalają na zintensyfikowanie i powtarzalność pracy. Gotowa linia produkcyjna umożliwia wykonanie każdego etapu produkcji w pełni sprawnie. Automatyzacja i zaprogramowanie zapewnia jeszcze lepszą efektywność pracy. Jednocześnie linie produkcyjne są coraz częściej wykorzystywane nie tylko przez duże przedsiębiorstwa branży automotive, ale też małe i średnie firmy. Linia produkcyjna składa się z wielu elementów, które dobierane są pod kątem danego zapotrzebowania. Przede wszystkim są to taśmy, podajniki, mieszadła, prowadnice, ale też chłodnice. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że wszystkie działania na liniach produkcyjnych muszą odbywać się w ścisłej kolejności, tak by odpowiadały na potrzeby danego procesu produkcyjnego. Zmniejsza się też rola człowieka. Otóż pracownik odpowiada ewentualnie za zaprogramowanie maszyny czy też jej uruchomienie oraz zatrzymanie.
OEE a linie produkcyjne – co warto wiedzieć?
OEE jest wskaźnikiem określającym efektywność wykorzystania urządzeń i maszyn w danym zakładzie produkcyjnym. OEE oblicza się biorąc pod uwagę dostępność, wydajność oraz jakość. Jeżeli np. wskaźnik OEE wynosi 60%, to oznacza, że straty maszyn wynoszą 40%, a więc praca nie jest uznana za efektywną. Jeżeli Twoja firma jest zainteresowana usprawnieniem procesów produkcyjnych, czy budową linii produkcyjnych sprawdź ofertę na stronę: www.imi-polska.pl.