Choć może się wydawać, że zakupy w Sieci stały się rzeczą powszednią, to nadal wiele osób nie jest do nich w pełni przekonanych. Wbrew pozorom to nie tylko osoby starsze. Nie ma jednej przyczyny tego stanu rzeczy. Najczęściej wymieniane są: chęć osobistego obejrzenia produktu i „pomacania”, oczekiwanie pomocy w wyborze, a wreszcie brak zaufania do sklepów internetowych. Nie jest łatwo pozyskać takiego klienta, ale zapewniamy, że to szeroka grupa, o którą warto zawalczyć. Kluczem jest konsekwencja i konkretne działania, które pozwolą zmienić zdanie i docenić zalety zakupów internetowych. Co ważne, działania przedstawione poniżej poprawią też odbiór u innych grup i zdecydowanie uatrakcyjnią Twój sklep. Dwie pieczenie na jednym ogniu!
Wyjątkowe produkty
To najmniej wyrafinowany sposób, a zarazem najbardziej skuteczny. Oferując rzeczy, których nie da się kupić w sklepach stacjonarnych, niejako skazujesz potencjalnych klientów na skorzystanie ze swoich usług. Jeżeli chcą kupić upragniony produkt, muszą przełamać ewentualne opory. Nie jest to jednak dobra taktyka długoterminowa. Zaniedbując inne aspekty, raczej nie przekonasz sceptyków do regularnych zakupów, co więcej ryzykujesz, że konkurencja zrobi to za Ciebie.
Prostota
Tym, co odstrasza wiele osób, szczególnie seniorów, jest skomplikowany interfejs. Twoja strona powinna być maksymalnie przejrzysta i „idiotoodporna”. Używaj prostego języka, czytelnych czcionek i staraj się stworzyć jak najkrótszą ścieżkę od wejścia na stronę do sfinalizowania zakupu. Zakupy powinny być możliwe bez konieczności zakładania konta – to sprawdzony sposób na zachęcenie opornych. Warto zapewnić dostęp do kilku szybkich metod płatności. Udowodnij, że zakupy w Internecie są szybsze i wygodniejsze niż wychodzenie z domu. Przy okazji poprawisz też szybkość działania strony, a to zawsze jest w cenie.
Dostosuj zakupy do klienta
Zarówno jeśli chodzi o sklep, jak i produkty. Pozwól wybrać język i opcje sortowania tak, aby klient mógł podróżować po sklepie tak, jak chce. Ułatwi mu to też wyszukiwarka wyposażona w filtry. Jeśli masz taką możliwość, to dobrze jest też zapewnić produkty dopasowane do potrzeb klientów. Różne rozmiary, kolory, a najlepiej opcja indywidualnego dopasowania – w ten sposób sprawisz, że zakupy będą wyjątkowe. Pisaliśmy wcześniej o opcjach płatności. Dotyczy to również wysyłki – im więcej możliwości zapewnisz, tym większe szanse, że coś „podpasuje”. No i jeszcze jedno.
Darmowe zwroty
To punkt obowiązkowy. Pozwala na osobiste obejrzenie i sprawdzenie produktu, a przede wszystkim zapewnia poczucie bezpieczeństwa. „Jeżeli będziesz niezadowolony, zawsze możesz zwrócić bez żadnych kosztów”. Zapewniamy, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, a pomagają budować zaufanie. I nawet nie myśl o jakichś warunkach. Darmowe oznacza darmowe. Koniec i kropka.
Urządzenia mobilne
Kolejne must have. Większość użytkowników przegląda się przy użyciu telefonu. Dlatego sklep internetowy musi działać sprawnie na komórce, a co ważniejsze umożliwiać równie sprawne zakupy, co wersja na komputery. Dotyczy to wszystkich mechanizmów, w tym płatności oraz szybkości samego serwisu. Pozwoli to przejść z „przeglądania” do zakupów bez konieczności sięgania po komputer. Każda niedogodność na tym etapie to prawdopodobne zniechęcenie klienta i jego strata. Przy okazji przypominamy, że aktualny algorytm Google bardzo ceni sprawne działanie stron na urządzeniach mobilnych, więc jest to bezapelacyjnie priorytet.
Zdobądź opinie
Oczywiście autentyczne. To podstawowy sposób budowania zaufania. „Jeśli inni kupili i są zadowoleni, to ten sklep internetowy nie jest taki straszny”. To ogromne uproszczenie, ale całkiem dobrze ilustrujące mechanizm. Nie bój się prosić (ale nie wymuszać) na klientach wystawianie opinii. Możesz oferować zniżki na przyszłe zakupy, gratisy, a wreszcie szczerze poprosić i wytłumaczyć, czemu to takie ważne. Grunt, aby nie być natrętnym.
Spraw, aby użytkownicy sami zaczęli polecać Twoje produkty
To bardzo naturalny sposób. Nie chodzi tu nawet o jakichś influencerów i celebrytów. Wystarczy, że zaoferujesz zniżkę za oznaczenie Cię na Instagramie i Facebooku. Zresztą oferując ciekawe produkty, możesz się spodziewać, że będzie się to działo i bez dodatkowych zachęt i próśb. Wymaga to długotrwałego budowania marki i zaufania, ale jest najbardziej autentyczną formą reklamy i przekonania sceptyków.
Wysokiej jakości strona i treści
Zaoferuj coś więcej niż samoobsługowy sklep. Strona powinna wyglądać estetycznie i ciekawie. Zadbaj o oryginalne, dobrze napisane opisy. Dzięki takim zabiegom poruszanie się po sklepie internetowym będzie przyjemne, a całość będzie zachęcała do przełamania się i zakupów. Dobrym ruchem będzie też prowadzenie bloga. Nie tylko przyciągnie klientów i poprawi SEO, ale pomoże w wyborze i zachęci do nabycia wybranych produktów. A jeśli chodzi o pomoc w wyborze, to na koniec ważne jest jeszcze jedno.
Obsługa klienta i doradztwo
Musisz pokazać klientowi, że jesteś gotowy poświęcić mu czas i kompetentnie doradzić. Dlatego koniecznie należy umieścić na stronie formularz kontaktowy, numer telefonu i email oraz kontakt do mediów społecznościowych. Wszystkie te kanały muszą być też „obsadzone” przez obeznane osoby, aby kontakt był błyskawiczny i rzeczowy. W ten sposób pokażesz, że nie jesteś gorszy od sklepów stacjonarnych i oferujesz pełnoprawną usługę sprzedaży. O to nam przecież chodzi, prawda?