Niezależnie od tego, czy sam zamierzasz skupować towary spoza Unii Europejskiej, czy to twój klient pochodzi z państwa spoza wspólnoty, będziesz potrzebował numeru EORI. Jego posiadanie jest niezbędne do wszystkich tego typu transakcji celnych. Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z handlem z krajami trzecimi, mogą czuć się nieco zagubieni w gąszczu formalności, które należy spełnić. Podpowiadamy, jak uzyskać numer EORI i czym o właściwie jest.
Co to jest EORI?
Pod skrótem EORI znajdziemy następujące rozwinięcie: Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (Economic Operators Registration and Identification). Z założenia jest on jednym z elementów programu e-Customs, który skraca czas odpraw celnych i znacznie je upraszcza. W największym skrócie jest to numer identyfikacyjny, który pozwala na kupowanie towarów spoza Unii Europejskiej lub sprzedawanie ich do krajów poza Wspólnotą. Będą to między innymi:
- Stany Zjednoczone
- Kanada
- Australia
- Norwegia
- Wielka Brytania
- Meksyk
EORI to numer nadawany jednorazowo, który może być wykorzystywany na terenie całej Unii. Zazwyczaj opiera sie on na numerze identyfikacji podatkowej i jest specyficzny dla danego kraju. W Polsce numer EORI składa się NIP-u, pięciu zer na końcu oraz skrótu PL na samym początku numeru.
Kiedy numer EORI będzie nam potrzebny?
Numeru EORI będą potrzebowali przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić wymianę handlową z krajami, które nie należą do Unii Europejskiej. Także w sytuacji, kiedy chcemy sprzedawać nasze produkty poza granice Unii, będziemy musieli postarać się o przyznanie tego numeru. Czy to wszystko? Niestety nie. Także przedsiębiorcy, których firmy ulokowane są w innych krajach, ale chcą oni przesyłać towary na teren Wspólnoty muszą posiadać taki numer. Co istotne, numer ten należy wygenerować i zarejestrować jeszcze przed dokonaniem jakichkolwiek transakcji.
Jak uzyskać numer EORI?
Proces uzyskania numeru EORI odbywa się w większości przez internet, a dokładnie w Systemie Elektronicznej Rejestracji Przedsiębiorców (SZPROT). Należy złożyć odpowiedni wniosek, który przesyłamy poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo Celnych (PUESC). Jest to portal, na którym uprzednio należy się zarejestrować. Kiedy weryfikacja przebiegnie pomyślnie otrzymamy możliwość złożenia wniosku. Istotne jest to, że aby tego dokonać, należy posiadać konto na profilu zaufanym (ePUAP) a także stosowne poważnienia do reprezentowania podmiotu.
Jak widać proces uzyskiwania numeru EORI jest maksymalnie uproszczony ze względu na możliwość załatwienia praktycznie wszystkich formalności za pośrednictwem sieci internetowej. Warto jednak pamiętać, że w istocie jest proces dosyć skomplikowany, który może przysporzyć wielu biurokratycznych problemów. Dlatego zaleca się niepozostawienie tych formalności na ostatnią chwilę. Numer EORI istnieje wyłącznie na potrzeby celne, jednak w przypadku, kiedy chcemy handlować z krajami trzecimi, jest on absolutnie niezbędny.
Źródło: https://taxology.co.