Artykuł partnera.
Bardzo często można postawić znak równości pomiędzy rozwodem a konfliktem pomiędzy małżonkami, którzy chcą formalnie zakończyć swój związek. Oczywiście wszystko zależy przede wszystkim od okoliczności stojących u podstaw rozwodu. Jednak zależność jest bardzo prosta: im większa temperatura sporu pomiędzy byłymi małżonkami, tym trudniej im dojść do porozumienia nawet w najdrobniejszych sprawach. Aby to ułatwić, stosuje się mediacje rozwodowe. To bardzo przydatne narzędzie, a efektywne skorzystanie z niego znacznie ułatwia sam rozwód. Jak więc wyglądają mediacje rozwodowe?
Małżonkowie mogą się dogadać
Małżonkowie, którzy zdecydowali się na rozwód, muszą ustalić ze sobą sporo spraw. Jeżeli tego nie uczynią, to rozstrzygnie je sąd. Wśród najważniejszych z tych kwestii można wyróżnić: sposób opieki nad wspólnymi, małoletnimi dziećmi oraz wysokość miesięcznych alimentów, a także sposób podziału majątku wspólnego. W przypadku, gdy małżonkom uda się samodzielnie rozwiązać te problemy, sąd przy wydawaniu stosownych orzeczeń zawsze weźmie pod uwagę ich decyzje. Adwokat we Wrocławiu także może być mediatorem – to miasto, w którym można znaleźć wielu byłych małżonków, którzy mogliby zaświadczyć o pozytywnych skutkach mediacji.
Mediacja zawsze ma charakter dobrowolny. Stąd nikt nie może być zmuszony ani do wzięcia w niej udziału, ani do podpisania ewentualnej ugody. Mówiąc inaczej: rozwodzący się małżonkowie mogą, ale nie muszą się zgodnie porozumieć. Jeżeli jednak zdecydują się na mediację rozwodową, o czym powinni pamiętać? Warto poznać kilka, podstawowych rad.
Przebieg mediacji rozwodowych – o czym pamiętać?
Podczas mediacji rozwodowej kluczową sprawą jest wybór mediatora, którego zadaniem jest przeprowadzenie całej procedury oraz wsparcie stron w poszukiwaniu rozwiązania. Jeżeli ugoda zostanie zawarta, to mediator jest odpowiedzialny za jej pisemną redakcję oraz – w razie potrzeby – za złożenie wniosku do sądu o zatwierdzenie ugody. Pamiętać jednak należy, że orzeczenie rozwodu zawsze musi zakończyć się wydaniem wyroku w sprawie. Rozwiązanie małżeństwa nie może nastąpić w drodze zatwierdzonej ugody, niemniej jednak jej wcześniejsze wypracowanie pozwoli na wskazanie sądowi zgodnego żądania co do treści wydania wyroku w sprawie. Jeżeli żądanie nie będzie sprzeciwiało się przepisom prawa, sąd uwzględni takie żądanie stron. Każda mediacja – w tym także rozwodowa – rozpoczyna się od zapoznania stron przez mediatora z jej celami oraz przebiegiem. W następnym kroku strony – a więc w tym przypadku rozwodzący się małżonkowie – mają możliwość swobodnej wypowiedzi, a więc przedstawienia swoich racji i oczekiwanych sposobów rozwiązania pojawiających się problemów. Właściwie cykl takich wypowiedzi można powtarzać do skutku – często są one przeplatane spotkaniami w cztery oczy z mediatorem.
Warto pamiętać, że mediacja to nie sprawa sądowa – a więc jej przebieg nie jest ściśle uregulowany przez przepisy prawa. To z kolei pozwala na sporą swobodę w dążeniu do zawarcia kompromisu – właściwie niemożliwą do osiągnięcia przed sądem. Chociażby z tego względu mediacja stanowi szansę dla stron. Sięgając po nią, warto znaleźć doświadczonego prawnika, najlepiej będącego zawodowym prawnikiem – np. adwokatem. Dzięki temu strony mogą być pewne, że zawarta przez nie ugoda będzie zgodna z prawem, a tym samym – wtedy, kiedy jest to możliwe – zastąpi orzeczenie sądu.