Transgraniczny e-commerce przeżywa swój boom. Duże platformy internetowe, serwisy takie jak eBay czy Amazon pobudzają wzrost i popychają swoich sprzedawców do międzynarodowego handlu. Światowa sprzedaż e-commerce rośnie z roku na rok, szacuje się, że do 2021 roku osiągnie wartość 4,479 bilionów dolarów.
Planujesz rozwinąć transgraniczne skrzydła? Przeczytaj, czego nie możesz pominąć, przygotowując strategię. Ponieważ 70% europejskich kupujących online decyduje się na produkty od międzynarodowych sprzedawców detalicznych, sprzedaż transgraniczna wydaje się atrakcyjną propozycją. I tutaj dobra wiadomość: jeszcze nigdy nie było tak prosto. Technologia e-commerce szybko dostosowała się do handlu transgranicznego, za zmianami płynnie próbuje podążać logistyka, nieco w tyle pozostają regulacje podatkowe. Wielu międzynarodowych sprzedawców potknęło się przytłaczającą kombinację zasad, klasyfikacji i regulacji prawnych. Od czego zacząć?
Realia rynku i konkurencja
Pierwszym wyzwaniem, przed którym stoi międzynarodowy sprzedawca jest szczera analiza i odpowiedź na pytanie, czy realnie jest w stanie konkurować na zagranicznych polach. Po wybraniu rynku musi upewnić się, czy spełnia prawne zobowiązania do wymiany handlowej z tym krajem. Bez tego ani rusz. W kolejnym kroku, do sprzedawcy należy wybór, które produkty będą sprzedawane za granicą. Ustalenie, czy konsumenci w innych krajach kupią produkt, pozwoli ocenić czy ekspansja transgraniczna będzie opłacalna finansowo.
W trakcie tego procesu należy zbadać konkurencje, ofertę lokalnych sprzedawców, potencjalne przychody ze sprzedaży i koszty dla konkretnego przedmiotu. Aby odnieść sukces, sprzedawcy powinni sprawdzić całkowitą sprzedaż produktów w różnych domenach międzynarodowych i porównać z liczbą sprzedawców konkurujących na tym rynku. Jeśli istnieje taka możliwość, warto przeprowadzić w praktyce badanie konkurencyjności cen i kosztów wysyłki, jakie proponują inni sprzedawcy z danego regionu.
Motywacja zagranicznych klientów
Aby odnieść sukces za granicą, detaliści muszą zrozumieć swoich docelowych odbiorców i zidentyfikować główne różnice kulturowe. Powinni zacząć od inwestowania w profesjonalne tłumaczenia i analizy zachowań konsumentów w kraju docelowym. Problemy logistyczne i podatkowe często stanowią wyzwanie dla międzynarodowej sprzedaży, ale różnice kulturowe mogą położyć całą strategię sprzedaży. Ważne jest, aby ktoś, kto rozumie lokalny język i kulturę, konsultował się ze sprzedawcą od samego początku. Takie osoby powinny nie tylko pomóc w aukcjach, ale także uczestniczyć przy oferowaniu produktów i ustalaniu cen. Zwykłe przekazywanie kanałów produktowych za pośrednictwem usługi tłumaczeniowej nie wystarcza. Strategia uwzględniająca niuanse każdego rynku jest często bardziej skuteczna. Praca z kimś, kto ma dogłębną znajomość rynku, na który próbuje się wejść, może dać przewagę konkurencyjną. Zrozumienie, co motywuje międzynarodowych klientów i jakie usługi są oczekiwane, może być podwaliną skutecznej strategii międzynarodowej ekspansji dla detalisty. Doradza się, aby znaleźć native speakera, który jest doświadczonym tłumaczem i potrafi mówić językiem korzyści do grupy docelowej. Podsumowanie jest proste: nigdy nie używaj tłumacza Google. Dobrym pomysłem jest też komunikacja obrazkowa. Co właściwie odczyta zarówno argentyński, jak i szwedzki klient? Zdjęcia! Na przykład, zamiast opisywać, co znajduje się w pudełku: iPhone, kabel, ładowarka, dodaj szczegółowe zdjęcia przedstawiające wszystkie części zawarte w pakiecie.
Nie zapominaj o obsłudze klienta
Międzynarodowa obsługa klienta może być niezwykle trudna, szczególnie w obliczu barier językowych, czasowych i kulturowych. Posiadanie personelu, który mówi właściwym językiem we właściwej strefie czasowej, nie zawsze jest dostępną opcją. Zamiast tego możesz wdrożyć kilka podstawowych zmian:
- właściwie informuj klienta o czasie pracy: wyświetlając godziny pracy w Twojej strefie czasowej i GMT,
- posługuj się wtyczkami do tłumaczenia przeglądarki, aby na bieżąco przekładać przychodzące wiadomości, PAMIĘTAJ — tłumaczenia nie są idealne i nie uwzględniają niuansów kulturowych,
- używaj gotowych schematów odpowiedzi przygotowanych pod zadawane pytania przetłumaczone przez profesjonalistę.
Wysyłkowy problem
Przy planowaniu sprzedaży transgranicznej najbardziej zniechęca kwestia kosztów wysyłki. Wymagania konsumentów rosną, wielu oczekuje bezpłatnej lub taniej dostawy i nikt nie chce czekać 3 tygodni na odbiór zamówionych towarów. Może to utrudnić konkurowanie z lokalnymi detalistami, którzy mają szybszą dostawę i niższe koszty wysyłki. Pewnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest postawienie na outsourcing i obecność w magazynie (3PL). Tym sposobem zaoszczędzisz pieniądze i spełnisz oczekiwania dotyczące czasu dostawy. Wybierając partnera logistycznego, musisz zwrócić uwagę na specyfikę przewożonego towaru. Stawiasz na transport lotniczy? Pamiętaj, że oprócz przepisów międzynarodowych IATA każdy przewoźnik ma swoje własne zasady. Transport drogowy jest alternatywą dla niektórych miejsc docelowych, ale jest wolniejszy i może być droższy w przypadku małych przesyłek. Korzystając z usług GlobKurier.pl, pozbywasz się ograniczeń, możesz zrealizować wysyłkę do ponad 190 krajów na całym świecie i korzystać z usług około 50 firm kurierskich i transportowych w ramach jednej platformy. Integracje i automatyzacja procesów pomoże usprawnić logistyczny aspekt globalnej sprzedaży.
Nie ma wątpliwości, że sprzedawca internetowy musi mieć rozwiązania zapewniające kompleksową obsługę od odbioru, magazynowania, transportu, aż po dostawę do konsumenta końcowego, nawet jeśli sprzedaje międzynarodowo. We współczesnych realiach niezwykle ważne jest zaoferowanie konsumentowi możliwość śledzenia przesyłek i monitoringu całego procesu. To odciąży dział obsługi klienta i pozwoli uniknąć nieporozumień. Warto zintegrować oprogramowanie sklepu ze swoim partnerem wysyłkowym, aby zapewnić nie tylko płynne przenoszenie danych, ale też fizycznych paczek.
Cło i podatki
Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją detaliści przy sprzedaży transgranicznej, są cła i opłaty celne. Z perspektywy detalisty (i klienta) trudno ustalić, jakie dodatkowe opłaty będą naliczone. To zawsze tworzy niepewność dla obu stron transakcji. Jedna kwestia jest niezaprzeczalna — Twoim obowiązkiem jest znać prawo, nawet jeśli korzystasz z dostępnych narzędzi. Jeśli chodzi o sprzedaż na Amazon czy eBay, sprzedawcy muszą upewnić się, że dokładnie zapoznali się z różnicami w przepisach między poszczególnymi rynkami. Istnieje wiele różnic prawnych, które wpływają na proces sprzedaży przedmiotów, np. noży, peruk czy produktów do wybielania zębów. Sprzedający zawsze będzie odpowiedzialny za sprawdzenie zgodności z wewnętrznymi zasadami serwisu i zrozumienie lokalnych przepisów każdego rynku przed wystawieniem produktów. Jeśli strony pomocy dla sprzedawców nie zawierają odpowiednich informacji, zespoły wsparcia dla mogą udzielić Ci dodatkowych wskazówek. Nie ryzykuj i odrób swoją lekcję.
Podsumowując, dbałość językowa, podobnie jak kwestia walutowania, metod płatności, opcji wysyłki i lokalnej obsługi klienta są kluczowe. Zapewnienie jasnych i dobrze widocznych instrukcji dotyczących kosztów i harmonogramu wysyłki towarów, podatków, ubezpieczeń i ograniczeń celnych pomoże zbudować zaufanie i zapewnić transgraniczny sukces.