Sprzedaż hurtowa przez internet pozwala na poszerzenie grona kontrahentów. Jak założyć hurtownię działająca online?
Sklepy internetowe najczęściej kojarzone są z obsługą konsumentów. Jednak w internecie można spotkać się także z hurtowniami, które przyjmują zamówienia od klientów biznesowych. Taki sklep B2B online jest doskonałym uzupełnieniem sprzedaży stacjonarnej, ponieważ pozwala na dotarcie do wielu nowych odbiorców. Co więcej, założenie hurtowni internetowej wcale nie jest skomplikowane i kosztowne.
Hurtownia w internecie – jak zacząć?
Otwarcie hurtowni internetowej nie różni się znacznie od założenia sklepu internetowego, który obsługuje klientów indywidualnych. W każdym z tych przypadków ważne jest stworzenie sklepu o atrakcyjnym wyglądzie, łatwego w obsłudze, który będzie pomagał w zawieraniu transakcji elektronicznych.
Różnice zasadzają się w tym przypadku głównie na dostępnie do sklepu oraz na jego zapleczu. Czym zatem różni się sklep B2B od B2C, czyli przeznaczonego dla konsumentów? W porównaniu do sklepów B2C zamówienia B2B są realizowane tylko wtedy, gdy klient ma założoną działalność gospodarczą. Oczywiście, istnieje możliwość stworzenia sklepu, który ma budowę 2 w 1, czyli pozwala na wybranie rodzaju klienta – indywidualnego albo biznesowego.
Druga kwesta to platforma B2B, czyli oprogramowanie, którego zadaniem jest obsługa sprzedaży w hurtowni internetowej. Ze względu różnice pomiędzy klientami systemy informatyczne przeznaczone do obsługi klientów biznesowych zawierają nieco inny zestaw narzędzi. Odzwierciedlają one wtedy charakter transakcji biznesowych zawieranych stacjonarnie pomiędzy dwoma przedsiębiorcami.
Jakie funkcje oferuje system B2B dla sklepów online?
W użyciu znajduje się obecnie wiele sklepów B2B wspierających sprzedaż w internecie. W tym przypadku zamówienia B2B są składane przez zarejestrowanych użytkowników – firmy, którzy mogą wybrać wtedy formę zapłaty, a także skorzystać z dodatkowych funkcji, na przykład zapłacić inną walutą, automatycznie otrzymać wszystkie potrzebne dokumenty. Specyfikę tych transakcji odzwierciedla wtedy system B2B obsługujący sklep internetowy – hurtownię online. Za pomocą dostępnych narzędzi można wtedy łatwiej wystawiać towary, obsługiwać klientów, przygotowywać i realizować zamówienia, a także prowadzić szereg innych czynności dotyczących handlu w internecie.
Wybrane funkcje sklepów B2B online:
- importowanie i eksportowanie cen
- integracja z systemami ERP
- moduł reklamacji
- moduł serwisowy
- moduł zwrotów towarów
- strefa klienta
- profilowanie klientów
- prowadzenie sprzedaży łączonej
- tworzenie reguł biznesowych
- składanie zamówień u podwykonawców i dostawców
- tworzenie tabel zamienników
- tworzenie wirtualnych kategorii
- wielojęzyczność
- wielowalutowość
- zarządzanie cenami
Czym kierować się przy wyborze platformy B2B?
Aby zamówienia B2B mogły być składane i realizowane sprawnie, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego systemu informatycznego dla hurtowni online. Asortyment jest spory, stąd też wirtualni handlowcy często zastanawiają się, jaka platforma B2B będzie najlepszym wyborem.
Przy dobieraniu systemu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, w tym na zakres dostępnych narzędzi, na wsparcie dla klienta, a także na opinie, jakie ma konkretny system. Dzięki temu można ocenić, czy rzeczywiście będzie on przydany podczas prowadzenia działalności handlowej w sieci. Należy także zwrócić uwagę na kwestię integracji systemu B2B do obsługi sklepu internetowego wraz z innymi systemami informatycznymi używanymi w przedsiębiorstwie. Sprawnie współpracujące ze sobą programy znacznie ułatwiają realizację codziennych czynności – od składania zamówień, przez zarządzanie relacjami z klientami, a skończywszy na realizacji obowiązków podatkowych.
Hurtownia online może być więc doskonałym wyborem dla firmy chcącej poszerzyć swój zakres działalności – dobry sklep B2B pomoże wtedy w jej prowadzeniu.