Praca jako freelancer (w tym copywriter) prezentowana jest często w mediach skrajnie – z jednej strony jako okazja na natychmiastowe zarobienie dużej ilości pieniędzy, z drugiej jako nierealna bajka, której nikt nie może urzeczywistnić. Jeśli się to komuś udaje, to takich osób jest niewiele. Prawda jak zwykle leży gdzieś po środku. Jak zostać copywriterem i zdobyć pierwsze zlecenie nie popadając w takie skrajności? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.
Jak zostać freelancerem – copywriterem?
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że pytanie „jak zostać copywriterem – freelancerem” chodzi po głowie coraz większej ilości ludzi. Copywriterem można zostać bardzo łatwo – wystarczy dostęp do komputera, pozyskanie pierwszego zlecenia i odrobina zapału – ale nie jest łatwo utrzymać się w tym zawodzie. Plusem jest to, że by zostać copywriterem nie potrzeba konkretnego wykształcenia i przysłowiowego „papierka”, a koszty, jakie ponosi początkujący copywriter także są niewielkie – wystarczy przecież laptop lub komputer stacjonarny, które większość osób i tak posiada. Minusem duże i rosnące z każdym dniem nasycenie rynku. Można więc powiedzieć, że klucz do tego, jak zostać copywriterem – freelancerem tkwi w umiejętności szukania zleceń i wypracowania własnej marki/rozpowszechnienia nazwiska. Poza tym nie trzeba wiele.
Jak przygotować się do szukania zleceń?
Przed zdecydowaniem się na poszukiwanie zleceń, warto się odpowiednio przygotować. Pokaże to potencjalnym klientom zawodowy profesjonalizm, a jednocześnie podniesie komfort pracy samego freelancera. Przede wszystkim należy rozpisać cennik za oferowane teksty. Dokument może być wykonany prosto – sprawdzi się choćby PDF – jednak na określenie cen warto poświęcić większą ilość czasu i starań. By określić ceny trafnie, copywriter – freelancer powinien orientować się w szeregu form tekstów, których powszechnie oczekuje się od copywriterów (teksty blogowe, reklamowe, artykuły, precele, teksty pozycjonujące…). Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy posiadamy wystarczającą wiedzę, warto sięgnąć po poradnik dla copywriterów w postaci książki czy internetowego kursu. Poradników tego typu jest na rynku coraz więcej. W ramach prawy poleca się także wykonać kilka/kilkanaście zleceń w ramach wolontariatu. Pozwoli to na zdobycie doświadczenia, a także zareklamuje ofertę i umiejętności potencjalnym przyszłym klientom, którzy za kolejne zlecenie mogą zdecydować się zapłacić.
Szukanie zleceń dla copywritera
Szukanie zleceń dla copywritera to w największej mierze zadanie i obciążenie pracowników początkujących. Wprawieni w tym zawodzie mają o tyle łatwiej, że zazwyczaj z biegiem czasu tworzą sieć kontaktów i klientów, którzy wracają do nich, gdy ponownie wzrasta zapotrzebowanie na teksty, lub z którymi podejmują stałą współpracę. Bywa tak często, jednak istnieją także wyjątki, bo copywriter, pracujący na swoim, może cenić różnorodność ofert i nie chcieć na stałe wiązać się współpracą z jasno określoną grupą klientów. Szukania zlecenia dla copywritera można podjąć się na co najmniej 3 sposoby.
1. Portale dla copywriterów
Sposób ten jest o tyle korzystny, że portale dla copywriterów (takie jak na przykład Good Content, Giełda Tekstów czy Textbookers) przejmują na siebie część obowiązków, z którymi w innym wypadku musiałby radzić sobie copywriter. Osoba pracująca w ramach takiego serwisu nie musi na przykład martwić się o wystawianie faktur, czy odliczanie kwoty do podatku. Pomimo tych zalet, portale dla copywriterów mają także wady. Szukanie zleceń dla copywritera w ten sposób, mogą skutecznie uprzykrzyć: niskie stawki, ograniczony wybór tematów, utrudniony lub niemożliwy kontakt ze zleceniodawcą i konieczność dzielenia się częścią stawki za tekst. Warto przemyśleć więc i inne, poniższe rozwiązania, by samemu być sobie panem i władcą, lub panią władczynią w tym zawodzie.
2. Media społecznościowe, np. Facebook i internetowe fora
Media społecznościowe to dobry wybór dla tych, którzy chcą przekonać się, jak zostać freelancerem-copywriterem, jednocześnie zachowując dużą dozę samodzielności i niezależności. Zazwyczaj zderzy to copywritera z tym, czego portale dla copywriterów oszczędzały (np. faktury), pozwoli jednak na swobodniejsze dobieranie zleceń i negocjowanie cen. Popularnym sposobem na szukanie zleceń jest zapisywanie się do grup dla copywriterów (których notabene jest coraz więcej). Warto mieć także świadomość, że istnieją fora – szczególnie te dedykowane tematom biznesowym – które zezwalają, czy wręcz zachęcają nie tylko do dzielenia się własnym doświadczeniem, ale i do zamieszczania ogłoszeń, zachęcających do promowania własnych umiejętności.
3. Portale z ogłoszeniami
Portale z ogłoszeniami także pozwalają copywriterom na dużą samodzielność. W ramach portali szukać można tak stałej, jak i dorywczej pracy w tym zawodzie, a zaletą szukania zleceń w ten sposób, może być to, że portale te są niezwykle inkluzywne – w tym sensie, że stanowią miejsce spotkań, zbioru ofert dla copywriterów z różnych dziedzin. Może się to okazać inspirujące, zachęcając do rozszerzenia swojej działalności lub odkrycia takich tematów do pisania, jakich jeszcze się nie podejmowaliśmy. Przykładowe portale tego typu to olx czy Odfreelancera.pl.
Jak widać copywriter już od samego początku zderza się z wieloma możliwościami, tak dróg rozpoczęcia kariery, jak i zdobywania zleceń. By nie utonąć w tym morzu ofert nie warto chwytać wszystkich srok za ogon. Na początku zdecydujmy się na jedną, góra dwie drogi pozyskiwania zamówień na teksty. To pomoże zdobyć doświadczenie. Potem może być już tylko lepiej.