Modeli sprzedażowych i platform oferujących dotarcie do klienta przybywa wciąż i stanowi o tym choćby wejście na rynek polski Amazon, choć częściowo już wcześniej był on obecny. Ponadto mamy tutaj Allegro, czy porównywarkę cen Ceneo. Ponadto, nie możemy zapomnieć o mediach społecznościowych i sprzedaży przez Facebook, czy otwarcie się na rynek wschodni, handlując w Aliexpress, czy też poprzez globalne firmy pośredniczące w modelu dropshipping, pozwalając na pominięcie magazynowania i dostaw, skupiając się na sprzedaży. To właśnie w tym artykule chciałbym zawrzeć informacje, na temat tego, jak zwiększyć sprzedaż, poprzez te i inne platformy z branży e-commerce.
Integracja mocną stroną handlu internetowego
Aby prężnie dotrzeć do klienta najlepiej jest poddać, swoje działania sprzedażowe dywersyfikacji i skupić się na integracji powyższych, jak i innych usług i platform handlowych, w jednym miejscu. Może być to sklep internetowy typu Sky-Shop, który oferuje cały wachlarz możliwości, w tym integrację z różnymi metodami sprzedaży, jak i promocji produktów. Taka integracja znacząco upraszcza sprzedaż i pozwala na dotarcie do większej liczby klientów, często odwiedzających różne lokalizacje w sieci, a nie tylko jest to Twój sklep internetowy. Zanim klient dotrze do Twojego sklepu, musi przedrzeć się przez gąszcz promocji i innych sprzedawców, a czym większa Twoja obecność w sieci, tym większa szansa, że klient trafi na Ciebie. Pierwszą lokalizacją jaką odwiedzi klient, jest wyszukiwarka Google i w dalszej części artykułu przedstawię jej możliwości.
Usługi Google jako sposób na zwiększenie sprzedaży w sieci
Poza integracją lokalizacji, w których się znajdują nasze produkty, znacząco zwiększa naszą sprzedaż, aktywność marketingowa w modelu 360 stopni, pozwalając na promowanie i reklamę, poprzez różne formy promowania produktów. Mogą być to influencerzy, działający na Videoblogach, na YouTube, czy na innych blogach, forach, profilach społecznościowych, gdzie jest możliwość dotarcia do klienta. Jedną z form takiej reklamy jest Google Ads, pozwlające nie tylko na płatną reklamę w wyszukiwarce Google i u partnerów, ale również na zamieszczanie własnych produktów, w usłudze Merchand Center.
Warto także analizować swoje wyniki sprzedażowe, poprzez monitorowanie konwersji i analizowanie naszej witryny w Google Analytics, podobnie, jak wyników pozycji w wyszukiwarce Google, poprzez usługę Search Console i innych usług, pozwalających na optymalizację witryny i działań marketingowych. Warto także skorzystać z dostępnego w Google Ads, który dawniej nosił nazwę Adwords, z remarketingu, czyli monitorowaniem zachowania klientów w naszej witrynie i poza nią, by dotrzeć do nich z produktem, który jest zgodny z ich preferencjami i zainteresowaniami, uwzględniając mechanizmy sztucznej inteligencji i historii odwiedzalności, w poszczególnych lokalizacjach w sieci. Czym jednak byłby Internet bez Facebooka? Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym oraz w mediach społecznościowych? O tym w dalszej części tego artykułu.
Czy Facebook to dobry kierunek na zwiększenie sprzedaży w internecie?
To pytanie nie jest tak oczywiste, bo choć media społecznościowe z Facebookiem na czele, są już długo obecne w sieci internetowej, to sprzedaż poprzez te rozwiązania, nadal raczkuje, ale ma tendencje wzrostowe i dobrze rokuje na przyszłość. Dlatego dobrze jest już wcześniej być tu obecnym, a pomagają w tym usługi, które oferuje Facebook. Warto tutaj wspomnieć, że nasza obecność w sieci i atrakcyjność ukierunkowana na klientów jest uwarunkowana od naszej pozycji w wyszukiwarce Google. Co dziwne i jednocześnie korzystne, nasza obecność w mediach społecznościowych, przekłada się także na pozycję w wyszukiwarkach internetowych, a zamieszczenie na naszej witrynie tak zwanego piksela, umożliwiającego monitorowanie użytkownika sieci w naszej witrynie, z uwzględnieniem Facebooka i również usług Google, jest obecnie kluczowe, by zwiększyć sprzedaż.
Niestandardowe akcje promocyjne to dobra okazja na reklamę w sieci
Reklama dźwignią handlu – tak się przynajmniej pospolicie określa skuteczność jaką niesie za sobą reklamowanie produktów, które mamy zamiar sprzedawać, między innymi w sieci. Zadbanie o własną witrynę internetową, to dopiero początek, własny sklep internetowy, to kolejny krok, a sprzedaż w modelu klasycznym, stanowi o naszej przewadze nad konkurencją. Klienci często chcą odbierać produkty bezpośrednio w lokalizacji sklepu i podnosi to jego rangę, jako wiarygodnej działalności z obszaru handlu i usług, gdzie klient może zadzwonić, zapytać się, odwiedzić sklep, lub skontaktować poprzez czat internetowy. Również obecność innych komunikatorów, jest mile widziana, a konsultanci, którzy zawsze są do dyspozycji klientów, to dobry kierunek rozwoju sprzedaży w sieci i poza nią. Warto także przeprowadzić sesję filmową z materiałami marketingowymi, czy zapewnić dobre zdjęcia, może również obrotowe i wycieczkę wirtualną z użyciem wirtualnej rzeczywistości, czy też rozszerzonej rzeczywistości, zapewniając między innymi formę współzawodnictwa i grywalności, poprzez tworzenie zadań do wykonania w mediach cyfrowych. Każdy przejaw nowoczesności i rozwiązań z rodu futurystyki, jest ciekawą formą zapamiętania, przez klienta naszych usług i produktów. Pamiętajmy także o sztucznej inteligencji, która jest obecna w coraz większej liczbie usług, dostępnych w sieci i poza nią.
Jak widać, możliwości jest wiele, a można je wzbogacić o obecność na targach branżowych, gdzie nasza pozycja jako handlowca, może zostać ustanowiona na twardym gruncie. Ponadto możemy tutaj zaprezentować ulotki, a rozszerzona rzeczywistość wzbogaci nasze wizytówki papierowe, a materiały multimedialne, podobnie jak nasze ulotki i inne materiały dostępne jako klasyczny marketing, między innymi poprzez banery i obecność w przestrzeni publicznej. Dlatego każda forma dotarcia do klienta i umożliwienie, by nasza lokalizacja, sklep i produkty, zapadły w pamięć, jest dobra i prowadzi do zwiększenia sprzedaży, nie tylko w sieci internetowej, ale i poza nią, o czym warto pamiętać przy prowadzeniu sprzedaży naszych produktów, otwierając się na potrzeby klientów.