Dwa kierunki wydają się być do siebie podobne, różnią się w kilku kwestiach. Aby móc podejmować decyzje i zapewnić wiarygodność biznesu w procesie podatkowym, należy dokładniej przestudiować zawód doradcy księgowego i podatkowego.
Księgowy – poszczególne zadania
Przedmiotem działalności księgowej jest prowadzenie pełnej księgowości. Do głównych zadań księgowych pracujących w firmach należy prowadzenie ewidencji księgowej, podatkowej i innej, wycena aktywów i pasywów, tworzenie obrotów i bilansów, klasyfikowanie dokumentów oraz przygotowywanie formularze deklaracji podatkowych inkasentów.
Zadania księgowego:
- analizowanie stanu finansowego przedsiębiorstwa,
- ewidencjonowanie działań gospodarczych,
- tworzenie bilansów,
- klasyfikacja dokumentów.
Doradca podatkowy – charakterystyka zadań
W przeciwieństwie do księgowych, doradca podatkowy oprócz posiadania uprawnień do prowadzenia księgowości, ma prawo do świadczenia usług doradczych w kwestii prawa podatkowego. Doradcy podatkowi świadczą usługi doradcze z zakresu prawa podatkowego. Dlatego konsultant będzie miał większą wiedzę prawniczą niż księgowy.
Zadania doradcy podatkowego:
- sporządzanie zeznań podatkowych,
- prowadzenie ksiąg podatkowych,
- doradzanie w kwestii podatków.
Księgowy a doradca podatkowy
Główna różnica między tymi dwoma zawodami polega na ich specjalizacji. Oba zawody mają prawo do przyjmowania dokumentów księgowych, weryfikacji ich poprawności i składania oświadczeń. Jednak tylko doradcy podatkowi są upoważnieni do wyjaśniania podatnikom pytań z zakresu prawa podatkowego.
W przeciwieństwie do księgowych doradcy podatkowi mogą reprezentować swoich klientów w postępowaniach podatkowych, egzekwowaniu prawa lub kontroli celnej oraz postępowaniach spornych prowadzonych przez odpowiednie organy. Mają również prawo do stawienia się w sądzie. Kolejną różnicą jest różnica w wymaganiach kandydatów na księgowych i doradców podatkowych. W przypadku konsultantów wymagany jest dyplom ukończenia studiów wyższych, natomiast w przypadku księgowych wymagane jest jedynie wykształcenie średnie. Doradcy podatkowi muszą także stale podnosić swoje kwalifikacje, zanim zostaną wpisani na listę doradców podatkowych po zdaniu egzaminu państwowego. Po uzyskaniu tego kierunku każdy konsultant natychmiast staje się członkiem Krajowego Stowarzyszenia Doradców Podatkowych.
Ponadto każdego radcę obowiązuje tajemnica zawodowa. Najlepiej jest zaangażować dwóch ekspertów. Maksymalną efektywność można osiągnąć łącząc księgowych z praktycznym doświadczeniem w zakresie ksiąg rachunkowych i innych ewidencji lub rejestracji z wiedzą i doświadczeniem doradców podatkowych, którzy przygotują bardziej profesjonalne opracowania, dokumenty, strategie czy opinie. Różnice wynikają również w obszarze wymagań, które są konieczne w celu podjęcia pracy jako księgowy lub doradca podatkowy.
Najłatwiej znaleźć dobrych księgowych i doradców podatkowych w dużych miastach jak Katowice czy Warszawa, dlatego czasem lepszym rozwiązaniem może się okazać wybranie firmy, która znajduje się dalej, ale zapewni wyższy poziom usług.
Sprawdź też ofertę księgowości na https://www.glc.pl.