Instalacje fotowoltaiczne są obecnie chętnie wybieranym rozwiązaniem dla domu i biznesu. Wynika to z licznych korzyści, jakie mogą dawać, a także programów pozwalających na zwrot części kosztów ich zakładania. Jednak aby inwestycja była opłacalna, konieczne jest dobranie mocy instalacji indywidualnie do aktualnych, a także ewentualnych przyszłych potrzeb. Jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie najlepsza, w jaki sposób to ustalić? Co brać pod uwagę przy jej obliczaniu?
Weryfikacja całościowego zapotrzebowania energetycznego
Zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego, rolnego albo przedsiębiorstwa zależy od wielu faktorów. To właśnie ono powinno być głównym czynnikiem decydującym o mocy instalacji fotowoltaicznej, jaką planuje się stworzyć. Najprostszym sposobem na weryfikację, jaka ilość energii jest zużywana, jest przejrzenie rachunków za prąd. Oczywiście powinno być ono całościowe, uwzględniające najlepiej pełny rok lub nawet kilka lat wstecz. Pobór prądu w zależności od użytkowanych sprzętów, rodzajów instalacji grzewczych centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej, a także ilości domowników czy pracowników może być różny. Zapotrzebowanie energetyczne musi również uwzględniać ewentualne przyszłe potrzeby.
Obliczenia mocy planowanej instalacji
Jak na podstawie zapotrzebowania na prąd obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej? Przy instalacjach o mocy 10 kW lub mniej przyjęło się w uproszczeniu, że na każdy zużyty w ciągu roku 1000 kWh przypadać powinno maksymalnie 1,25 kWp mocy instalacji, natomiast dla instalacji o większej mocy – 1,4 kWp. Nie bez znaczenia są aktualne przepisy i oferty firm energetycznych dotyczące rozliczeń dostarczanej do sieci energii. To ich mechanika ma ostateczny wpływ na moc instalacji, jaka powinna pokryć ustalone potrzeby. Wspomniane obliczenia uwzględniają stosowany przez firmy energetyczne system opustów dla prosumentów przy odbiorze energii elektrycznej z sieci, która wcześniej została przez nich wyprodukowana. Bez uwzględnienia tego czynnika, zależnego od aktualnych przepisów, moc instalacji może być niższa. Profesjonalne firmy wykonujące instalacje fotowoltaiczne takie jak https://sunergo.pl pomagają w określeniu potrzeb i doborze najlepszych rozwiązań.
Kalkulator fotowoltaiczny i darmowy audyt
Ustalenie optymalnej mocy fotowoltaiki, która będzie zainstalowana, może być uproszczone. Uwzględnia ono wtedy przede wszystkim zapotrzebowania na prąd. Jednak realne sytuacje powinny brać pod uwagę również aspekty takie jak:
- typ inwestycji — dla przedsiębiorcy lub klienta biznesowego,
- rodzaj dachu lub innej powierzchni, gdzie instalacja będzie wykonana,
- charakterystykę otoczenia, spodziewaną wydajność.
Fotowoltaika kalkulator jest sposobem na szybkie oszacowanie nie tylko mocy, ale także kosztów instalacji oraz spodziewanego okresu jej zwrotu i korzyści finansowych. Można także poznać orientacyjną ilość miejsca, jaką zajmie instalacja, przewidywaną liczbę paneli. Warto jednak rozważając inwestycję skorzystać z ofert darmowego audytu, jakie proponują profesjonalne firmy. Pozwala on określić indywidualne podejście do każdego klienta, odpowiadające w pełni na wszystkie jego potrzeby. Konsultacja obejmuje najczęściej kompleksowe przedstawienie oferty, z uwzględnieniem projektu, montażu, ale także opieki serwisowej.
Dopasowanie domowych i biznesowych rozwiązań do czystej energii
Warto zauważyć, że moc instalacji fotowoltaicznej powinna uwzględniać także przyszłe potrzeby, które czasami można przewidzieć. Często korzystanie z czystej energii wiąże się z wprowadzeniem zmian lub zastosowaniem nowego podejścia do energii w domu czy firmie. Zainicjowanie modyfikacji w domowej instalacji może być konieczne, warto jednak przy okazji zmodernizować również sposób wykorzystywania energii elektrycznej. Przejście na ogrzewanie budynku z wykorzystaniem wybranego rodzaju lub rodzajów ogrzewania zasilanego prądem, podgrzewanie wody z użyciem term elektrycznych czy podgrzewaczy przepływowych, a nawet drobne zmiany takie jak płyty kuchenne czy piekarniki elektryczne, zamiast gazowych mogą wpłynąć na zapotrzebowanie energetyczne. Zmiana podejścia i dostosowana do niego moc instalacji fotowoltaicznej pozwoli na redukcję nie tylko rachunków za prąd, ale także inne media. Przy okazji użytkowanie domu czy prowadzenie gospodarstwa albo przedsiębiorstwa będzie bardziej przyjazne dla środowiska.
Odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej jest przy aktualnych przepisach dotyczących prosumentów kluczowa do uzyskania największych korzyści z montażu tego typu rozwiązań. Jej orientacyjne wyliczenie nie musi być trudne, jeżeli korzysta się z odpowiednich kalkulatorów lub pomocy specjalistów. Warto zainwestować w odnawialne źródła energii jako przyszłościowe, ekonomiczne i ekologiczne podejście do pozyskiwania prądu na własne potrzeby.
Fotowoltaika to świetna sprawa. Mam już od kilku lat i jestem niesamowicie zadowolony 🙂