Wybór spółki jest jednym z najważniejszych wyborów, przed jakim staniesz, zakładając swój własny biznes. Oczywiście nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, jaką spółkę najlepiej założyć. Wszystko zależy bowiem od charakteru biznesu, sposobu rozliczania podatków czy podziału zysków. Każda spółka ma i wady, i zalety. Decyzję musisz podjąć samodzielnie. My jednak postaramy ci się w tym pomóc.
Spółka cywilna
Spółka cywilna jest jedną z najprostszych organizacji działalności – nie posiada osobowości prawnej i może zostać założona przez osobę fizyczną, jak i przez podmiot gospodarczy. Istotną zaletą spółki cywilnej jest to, że każdy ze wspólników może wnieść do niej swój kapitał i umiejętności. Każdy z nich jest także zobowiązany do zajmowania się sprawami spółki. Jednak wspólnictwo w spółce cywilnej niesie za sobą ryzyko – wiąże się bowiem ze współodpowiedzialnością karną w przypadku, w którym wspólnik je złamie. Dodatkowo wierzyciel może sięgnąć po majątek spółki, ale także indywidualny majątek wspólnika.
Spółka jawna
Spółka jawna bardzo podobna do spółki cywilnej – także nie ma formy prawnej i zwykle tworzy ją niewielka ilość wspólników, którzy mają do siebie zaufanie. Jednak różnicą jest fakt, iż działanie spółki jawnej jest regulowane przez przepisy Kodeksu spółek handlowych, a nie Kodeksu Cywilnego. Zakładając spółkę jawną, musisz także uwzględnić w nazwie choćby jedno nazwisko współwłaściciela. Zaletą spółki jawnej jest fakt, iż odpowiedzialność majątkowa wspólników jest w niej ograniczona. Wierzyciel sięga wyłącznie po mienie spółki, nie zaś współwłaściciela.
Spółka partnerska
Spółka partnerska powoływana jest do wykonywania wolnych zawodów. Może być założona przez osoby fizyczne, które nie posiadają działalności. Regulowana jest przez Kodeks spółek handlowych.
Spółka komandytowa
To jedna z najkorzystniejszych spółek, ustanawiana niezwykle często. Jej zaletą jest fakt, iż wspólnicy posiadają ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania finansowe spółki. Spółka komandytowa wymaga jednak prowadzenia pełnej księgowości.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
To popularna spółka kapitałowa, którą reguluje Kodeks spółek handlowych. Jednak znacznie różni się od opisanych powyższych spółek. Wspólnicy nie odpowiadają w żaden sposób za zobowiązania finansowe – wierzyciel może sięgnąć wyłącznie po majątek spółki. Umowa między wspólnikami musi być sporządzona poprzez akt notarialny. Konieczny jest także kapitał nie mniejszy niż 5 tysięcy złotych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest także osobą prawną.
Wiesz już, jaką spółkę chcesz założyć? Aby ominąć formalności, zawsze możesz skorzystać z oferty Mylegalstore spółki na sprzedaż i kupić gotową już spółkę.