Artykuł partnera.
Rosnące znaczenie rynku e-commerce, którego wartość właśnie osiągnęła poziom 100 miliardów złotych rocznie zachęca do zakładania biznesów opierających się na sprzedaży przez internet. Ten model biznesowy ma wiele zalet i stosunkowo niski próg wejścia. Wbrew pozorom nie jest jednak pozbawiony wad w porównaniu do sprzedaży stacjonarnej. Na czym polegają główne zalety i wady sprzedaży w sieci?
Najważniejsze zalety sprzedaży przez internet
Obecnie, aby rozpocząć sprzedaż przez internet, wystarczy poza atrakcyjnym towarem założyć sklep internetowy lub konto na jednej z platform typu marketplace. Tak naprawdę sklep może powstać w ciągu jednego dnia. Sprzedaż w sieci ma wiele unikatowych zalet.
· Ograniczone koszty
To jeden z głównych czynników przemawiających za biznesem w e-commerce. Jego właściciel nie musi posiadać ani wynajmować lokalu. Na początkowym etapie działalności często nie potrzebuje także pracowników, wszystkie procesy związane ze sprzedażą, można obsługiwać samodzielnie. Decydując się na popularny model dropshippingu, czyli dostaw bezpośrednio z hurtowni do klientów, nie trzeba również posiadać magazynu.
· Brak barier geograficznych
Sprzedaż w sieci pozwala natychmiast trafić ze swoją ofertą do klientów w całej Polsce, a nawet za granicą. Klienci mogą w dodatku dokonywać zakupów przez całą dobę i w święta, podczas gdy sklepy stacjonarne są zamknięte. W gruncie rzeczy nie robi im różnicy, gdzie zlokalizowany jest sklep. Kurierzy realizują błyskawiczne dostawy na terenie całego kraju. Z punktu widzenia biznesu e‑commerce opłacalnym rozwiązaniem jest pośrednik, taki jak platforma logistyczna Apaczka.pl, który daje użytkownikom dostęp do wszystkich popularnych form dostawy w bardzo atrakcyjnych cenach.
· Nieograniczony asortyment
Brak konieczności posiadania lokalu i magazynu sprawia, że w sieci można handlować praktycznie nieskończonym asortymentem. Ekspozycja towarów w sklepie odbywa się przecież w formie cyfrowej – klienci liczą jedynie na dobry opis towaru i wysokiej jakości zdjęcia.
Potencjalne wady sprzedaży w sieci
Jednak wbrew pozorom biznes w branży e-commerce nie jest pozbawiony wad. Gdzie można doszukać się jego słabych punktów?
· Duża konkurencja
W parze z nieograniczoną liczbą potencjalnych klientów idzie również ogromna konkurencja, którą stanowią sklepy z całej Polski. Aby odnieść sukces, sprzedając towar dostępny w setkach, jeśli nie tysiącach podobnych e-sklepów, należy doprowadzić swój model biznesowy do perfekcji, nie tylko pod względem ceny i szerokiej oferty, ale również doskonałej obsługi klientów, wygodnych płatności online i perfekcyjnych dostaw.
· Koszty reklamy
Sklep stacjonarny nastawiony na sprzedaż lokalną zostanie z łatwością dostrzeżony przez potencjalnych klientów. Prowadząc biznes w sieci należy natomiast zainwestować w reklamę internetową, co równocześnie czyni konkurencja. Wypozycjonowanie strony na pierwsze miejsca w wyszukiwarce to naprawdę ogromny wydatek, ale na szczęście współczesna reklama internetowa daje znacznie więcej możliwości dotarcia do konsumentów.
Rozpoczęcie działalności w branży e-commerce może okazać się strzałem w dziesiątkę, jednak należy pamiętać, że model biznesowy musi być dobrze przemyślany, a niższe koszty w stosunku do sprzedaży stacjonarnej nie oznaczają ich zupełnego braku. Więcej ciekawych informacji na temat branży e-commerce i usług kurierskich w Polsce można znaleźć na stronie: https://www.apaczka.pl/.