Dla ułatwienia ewidencji sprzedaży towarów i usług przez Urząd Skarbowy, dla polskich przedsiębiorców wprowadzony został obowiązek wymiany starych kas fiskalnych na nowe urządzenia z dostępem do internetu. Przez stałe połączenie z siecią przesyłają one dane na temat sprzedaży prosto do Centralnego Repozytorium Kas. Kto objęty jest obowiązkiem wymiany urządzenia?
Kasa fiskalna online – jak działa?
Tradycyjne kasy fiskalne, z których przedsiębiorcy korzystali w ciągu ostatnich lat, to urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią zapisu. Tego rodzaju kasy fiskalne w Polsce są stopniowo wymieniane na urządzenia online, czyli kasy z połączeniem do internetu. Zdalnie kierują one wszystkie informacje do Centralnego Repozytorium Kas, kontrolowanego przez Krajową Administrację Skarbową. Zyskuje na tym Urząd Skarbowy, który przez stały napływ danych może skuteczniej monitorować sprzedaż towarów i usług na terenie całego kraju.
Obowiązek wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na urządzenia z połączeniem do sieci wprowadzany jest stopniowo i wraz z upływem czasu obejmuje coraz więcej branż. Od 2023 roku w sprzedaży mają znajdować się wyłącznie kasy fiskalne online, całkowicie wypierając z rynku tradycyjne urządzenia tego typu.
Co ważne, przedsiębiorcy wymieniający swoją kasę fiskalną mogą skorzystać z ulgi podatkowej, jeśli tylko wartość kupowanego urządzenia nie przekroczy 700 zł. Nowoczesne kasy fiskalne to urządzenia o różnym rozmiarach i funkcjach, co widać dobrze w ofercie sklepów takich jak https://www.escsa.pl/sklep/drukarki-fiskalne-online.html.
Kto i kiedy musi wymienić kasę fiskalną?
Pierwsze branże objęte obowiązkiem wymiany kasy fiskalnej wyłoniły się już na początku roku 2020, kiedy od pierwszego dnia stycznia zobowiązane do wymianu urządzeń zostały stacje benzynowe oraz warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne. Dokładnie rok później, od pierwszego stycznia 2021 obowiązek ten został nałożony także na lokale gastronomiczne oraz branżę hotelarską.
W lipcu 2021 roku do branż zobowiązanych do korzystania z kas fiskalnych online dołączyło kilka grup zawodowych. Obowiązkiem zostali objęci fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, stomatolodzy, siłownie i kluby fitness, oraz prawnicy.