Outsourcing, czyli delegowanie konkretnych zadań na zewnętrzne firmy, cieszy się w Polce szybko rosnącą popularnością. Od sprzątania po specjalistyczne usługi IT czy zapewnienie cyberbezpieczeństwa – zakres zlecanych funkcji i czynności jest bardzo szeroki. Powszechnie uważa się, że outsourcing podnosi konkurencyjność firmy na rynku. Kiedy zatem warto z niego korzystać?
Gdy twoja firma ma niewielkie lub zmienne potrzeby w danym zakresie
To oczywiste, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie zatrudni na etacie księgowej czy specjalisty od marketingu – znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest zlecenie konkretnych usług, np. prowadzenia księgowości czy stworzenia strony internetowej, wyspecjalizowanym firmom. Ten sam mechanizm działa w przypadku wielu małych i średnich przedsiębiorstw, a nawet dużych korporacji, które danych usług potrzebują okresowo lub w na tyle ograniczonym zakresie, że nie opłaca im się tworzyć osobnych stanowisk pracy, a nawet całych działów. Polskie firmy chętnie korzystają z outsourcingu IT, HR, rekrutacji, marketingu czy usług księgowych, zlecają także sprzątanie, transport i obsługę klienta, np. poprzez call center.
Gdy wolisz skupić się na głównym celu działalności
To często podnoszona zaleta outsourcingu – skup się na tym, co robisz najlepiej i rozwijaj swoją działalność, a inne kwestie pozostaw specjalistom. Oni zrobią to szybciej i lepiej niż ty, korzystając ze swojego know-how, doświadczenia i zasobów (takich jak wykwalifikowani pracownicy, profesjonalne oprogramowanie, specjalistyczne maszyny itp.). Współpracując z renomowanymi firmami i specjalistami wysokiej klasy, nie musisz martwić się o efekty ich działań, co znacznie podniesie twój komfort pracy i sprawi, że zyskasz nowych klientów czy kolejne zlecenia.
Gdy zależy ci na profesjonalnym wykonaniu określonych zadań
Kolejnym argumentem przemawiającym za outsourcingiem jest wysoka jakość usług świadczonych przez profesjonalne firmy zatrudniające wielu specjalistów. Różnorodny, doświadczony, stale podnoszący swoje kwalifikacje i wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt zespół zwykle znacznie lepiej poradzi sobie z nawet najbardziej nietypowymi czy wymagającymi zleceniami niż pojedynczy pracownik, którego zatrudnisz.
By zapewniać najwyższy poziom obsługi, a co za tym idzie – być konkurencyjnym na rynku – nieustannie inwestujemy w rozwój naszych pracowników, wysyłając ich na szkolenia podnoszące kwalifikacje i zapewniając dostęp do wysokiej klasy oprogramowania i innych narzędzi niezbędnych do pracy. Dzięki temu mamy pewność, że świadczone w ramach outsourcingu usługi są na najwyższym poziomie, a nasi klienci są zadowoleni i rekomendują współpracę z naszą firmą – mówi pracownik agencji rekrutacyjnej Verita HR z Warszawy, oferującej między innymi outsourcing pracowników.
Gdy chcesz zaoszczędzić – czas i pieniądze
Delegowanie zadań przekłada się bezpośrednio na oszczędność czasu i pieniędzy. Jedno z drugim – jak wiadomo – ściśle się łączy. Gdybyś miał samodzielnie wykonywać zadania, na jakich mało się znasz, np. związane z IT czy rekrutacją nowych pracowników, straciłbyś na nie (i doszkalanie się) znacznie więcej czasu niż fachowiec w swojej dziedzinie, a efekt zapewne byłby gorszy. Zamiast tego możesz zlecić wybrane czynności zewnętrznej firmie, a zaoszczędzony czas poświęcić na pracę, która przyniesie realne zyski. Ponadto korzystając z outsourcingu pracowników, nie tracisz czasu na sprawy kadrowo-płacowe. Wszystkim zajmuje się agencja, która zatrudnia te osoby.
Stworzenie i utrzymanie nowego etatu – powiedzmy dla rekrutera – jest kosztowne, zwłaszcza jeśli nie wiesz, czy rzeczywiście potrzebujesz fachowca w wymiarze np. 40 godzin w tygodniu. Znacznie taniej wychodzi współpraca z agencją rekrutacyjną, z której usług korzystasz tylko w niezbędnym do zrealizowania danego procesu rekrutacji wymiarze.