Już coraz mniej z nas pamięta czasy bez telefonu komórkowego. A coraz mniej bez telefonu stacjonarnego. A czy ktoś jeszcze pamięta słynne budki telefoniczne? To one były powszechnie dostępne w wielu miastach pod postacią charakterystycznych kabin. Telefon stacjonarny był wtedy luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić, co spowodowało wieloletnią obecność budek telefonicznych w infrastrukturze. Przyjrzyjmy się zatem historii powstania tego magicznego narzędzia do rozmowy.
Kiedy i gdzie powstawały pierwsze budki telefoniczne?
Bodźcem, który spowodował powstanie budek telefonicznych stał się wynalazek Alexandra Grahama Bella z 1876r. – pierwszy telefon. Był to ogromny przełom w rozwoju komunikacji. Pierwsza w historii budka telefoniczna została uruchomiona 12 stycznia 1881r. w Berlinie na Placu Poczdamskim. Nazywano ją „Fernsprechkiosk”. W celu skorzystania z rozmowy trzeba było zakupić specjalny bilet – Telefonbillet. W 1889r. utworzono pierwszą budkę telefoniczną, w której można było płacić za rozmowy za pomocą monet. Jej twórcą był William Gray. Początkowo opłatę wnoszono dopiero po rozmowie. Dopiero w 1898r. uruchomiono pierwszą budkę, w której płacono monetami, zanim zaczęło się konwersację.
A kiedy powstały słynne czerwone kabiny, będące symbolem Wielkiej Brytanii? Pierwsza budka telefoniczna w Wielkiej Brytanii powstała w Londynie, w maju 1903r. Znajdowała się na ulicy High Holborn przed Staple Inn. Przedsięwzięcia podjęło się towarzystwo kolejowe Grand Central Railway. Następnie, stawianiem budek telefonicznych zajęła się poczta. Pierwsze z nich nie przypominały charakterystycznych jasnoczerwonych kabin.
Natomiast w Polsce pierwsze budki telefoniczne pojawiły się w latach 20. XX wieku. Wraz z upływem kolejnych lat budki telefoniczne pojawiały się absolutnie wszędzie. Wyrastały „jak grzyby po deszczu”. Najczęściej stawiano je w miejscach takich jak: urzędy pocztowe, stacje kolejowe, banki, szpitale, hotele, centra handlowe itd. Najważniejsze było to, aby były dostępne dla jak największej ilości osób.
Ciekawostki dotyczące pierwszych budek telefonicznych
Budka telefoniczna to urządzenie, które od początku budziło duże zainteresowanie wśród społeczności. Z ich funkcjonowaniem wiążą się ciekawe historie. Poniżej znajduje się kilka ciekawostek dotyczących tychże budek.
- Gdy już wykupiono rozmowy z budki telefonicznej często okazywało się, że nie ma do kogo zadzwonić – telefony na końcu XIXw. i początku XX były rzadkością.
- Pierwsze budki telefoniczne wcale nie były podobne do kabin, które pamiętamy – znajdowały się najczęściej w budynkach lub pod ich ścianami. Dopiero później wprowadzono budki wolnostojące (w 1905r.)
- W Polsce przez blisko 30 lat można było prowadzić rozmowy poprzez budki bez ograniczeń czasowych.
- Przed pojawieniem się kart magnetycznych i żetonów, budki były stale okradane.
Dlaczego budki telefoniczne zniknęły?
Wpływ na zniknięcie budek telefonicznych miało pojawienie się i rozpowszechnienie telefonów stacjonarnych i komórkowych. Przełom ten nastąpił w latach 70. XXw. Niedługo zaczęto je powszechnie likwidować, gdyż cieszyły się coraz mniejszym zainteresowaniem. Jako pierwsza w tym przedsięwzięciu wzięła udział Jordania. W 2004r. zlikwidowała wszystkie budki telefoniczne. W Polsce zniknęły one do końca 2016r. Obecnie na wielu serwisach można znaleźć elementy kolekcjonerskie, takie jak stare żetony, czy karty. Mimo, że budki telefoniczne nie są używane jak dawniej, wciąż istnieją w naszej kulturze i znajdują zastosowanie.
Nowe przeznaczenie budek telefonicznych
To, że budki telefoniczne wyszły z powszechnego użycia, nie oznacza, że zniknęły na zawsze. Obecnie mogą pełnić nieco inną rolę. Popularnością obecnie cieszy się unowocześniona budka telefoniczna do biura – idealna do calli. Zapewnia pracownikowi ciszę i dyskrecję podczas rozmowy z klientem. Producenci takich budek oferują maksymalnie wygłuszone kabiny, które znacznie zwiększają komfort pracy. Coraz więcej biur (zwłaszcza tych w typie open space) decyduje się na takie rozwiązanie.