O prokurentach słyszymy głównie podczas rozmów dotyczących spółek i większych biznesów. Z samej nazwy nie jesteśmy w stanie zrozumieć jakie zadania wykonuje ta osoba. Zatem kim jest prokurent? Odpowiemy w poniższym artykule.
Kto możesz zostać prokurentem?
Prokurent w spółce musi posiadać pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych, czyli musi być pełnoletnia. Osoba ta nie musi posiadać wykształcenia specjalizującego się w prawie. Poza tym prokurentem nie może zostać osoba prawna. Jeśli przedsiębiorca znajduje się w KRS, może przystąpić do udzielenia prokury. Musi to wykonać w formie pisemnej. W sporządzonej prokurent ma możliwość działania w imieniu spółki, którą reprezentuje.
Prawa i obowiązki prokurenta
Prokurent spółki na mocy zawartej umowy zyskuje uprawnienia, które są uregulowane w prawie cywilnym. Od tego momentu pełni rolę pełnomocnika. Aby być pełnomocnikiem w konkretnych czynnościach prawnych należy zawrzeć pełnomocnictwo szczególne. Jeśli w spółce rola prokurenta została przydzielona kilku osobom, to ich prawa są jednakowe.
Prokurent ma prawo do reprezentacji spółki przed kontrahentami i podpisywania pism procesowych. Ma także prawo do zawierania i zrywania umów czy pisania oświadczeń.
W spółkach handlowych, prokurent jest nazywany pełnomocnikiem handlowym. Może być on powołany przez osoby prawne, przedsiębiorców lub jednostki organizacyjne, które mają zdolność prawną, ale nie posiadają osobowości prawnej.
Kodeks Cywilny określa kilka rodzajów prokury, które różnią się możliwościami prokurenta:
- samoistna – prokurent ma prawo samodzielnego działania na rzecz spółki, ale także większa odpowiedzialność. Może samodzielnie reprezentować spółkę w sądzie czy przed organami państwowymi, jednak wszystkie decyzje musi konsultować z członkiem zarządu.
- łączna – istnieje wtedy, gdy w spółce jest więcej niż jeden prokurent. W takim przypadku działania jednego z nich muszą być podane do wiadomości i zgodny pozostałych prokurentów. W innym wypadku, działania tego prokurenta są nieważne.
- oddziałowa – daje mniejszą autonomię oraz rozdziela obowiązki między prokurentami. Dlatego każdy z nich może być odpowiedzialny za daną część spółki.
Ograniczenia prokurenta
Mimo możliwości reprezentowania spółki, prokurent nie może sprzedać spółki ani jej nieruchomości czy też oddać spółkę na czasowe korzystanie przez inny podmiot. Poza tym nie jest możliwe udzielenia prokury przez obecnego prokurenta na osobę trzecią. Nie jest też możliwe, aby prokurent obciążył spółkę.
Jeśli działania prokurenta wiązały się z czynnościami niezgodnymi z prawem, które miały negatywny skutek dla przedsiębiorstwa, wtedy prokurent zostaje pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. W takim wypadku konieczne będzie skorzystanie z pomocy prawnej (kancelaria: https://smadwokaci.pl/)
Czas pełnienia funkcji
Minimalny i maksymalny czas pracy prokurenta nie istnieje. Jego funkcja zostaje zdjęta w momencie stania się niewiarygodnym w oczach zarządu spółki. Prokurenta odwołuje przedsiębiorca, może się to stać także w momencie likwidacji spółki lub jej przekształcenia czy ogłoszenia upadłości. Po odwołaniu prokury, prokurent traci wszelkie prawa dotyczące reprezentacji i odpowiedzialności w spółce.