Podpisanie umowy kredytowej coraz bliżej, a im mniej czasu do tego dnia, tym bardziej się stresujesz? Poznaj kilka kwestii, o których warto wiedzieć wcześniej.
- Kluczowe jest staranne przeczytanie umowy kredytowej przed podpisaniem.
- Sprawdź w umowie kredytowej m.in. kwestie regulujące wcześniejszą spłatę, konieczność wykupienia dodatkowych produktów oraz rozwiązanie umowy przez bank.
- Przed podpisaniem umowy kredytowej warto skonsultować się z doradcą kredytowym.
Umowa kredytowa bez tajemnic – problematyczne punkty
Jedną z istotnych kwestii dotyczących kredytu hipotecznego jest możliwość wcześniejszej spłaty. Być może teraz nawet o tym nie myślisz, bo w obliczu zakupu nowego mieszkania masz pewnie wiele innych wydatków. Ale z biegiem czasu Twoja sytuacja materialna może się poprawić. Możesz też stwierdzić, że lepiej zacisnąć pasa i spłacać wyższe raty, żeby jak najszybciej pozbyć się zobowiązania, które Ci tak ciąży. Na Twoją decyzję o wcześniejszej spłacie kredytu może też wpłynąć chęć sprzedania nieruchomości, np. po przeprowadzce do innego miast lub w ramach dzielenia majątku po rozwodzie.
Niestety często po fakcie okazuje się, że szybsza spłata kredytu wiąże się z tak wysokimi opłatami dodatkowymi, że jest to mało opłacalne. Jak się przed tym uchronić podczas podpisywania umowy kredytowej? Zwrócić uwagę na wszelkie zapisy ograniczające możliwość nadpłacania kredytu, a także dokładnie przestudiować tabelę z opłatami za dodatkowe usługi.
Ważne jest również to, czy umowa kredytowa zobowiązuje Cię do wykupienia dodatkowych produktów w tym bank, w którym zaciągasz kredyt. Może to być m.in. ubezpieczenie, konto osobiste czy karta kredytowa. O ile ich posiadanie nie wiąże się z żadnymi opłatami, to jest problemem. Najczęściej jednak wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, które mają na celu zwiększyć zysk bank z podpisania z Tobą umowy.
Na koniec warto jeszcze sprawdzić, w jakich sytuacjach bank ma prawo rozwiązać umowę kredytową i jak wygląda wtedy kwestia spłaty zobowiązania. Choć banki zwykle starają się rozwiązywać takie sytuacje polubownie, to jednak musisz wiedzieć, czego możesz się spodziewać, jeśli napotkasz na trudności ze spłatą kredytu w przyszłości.
Rola doradcy kredytowego – jak pomoże Ci uniknąć pułapek w umowie kredytowej?
Przeraża Cię to, jaką wagę ma ten jeden dokument? Boisz się, że umowa kredytowa zadecyduje o tym, jak będzie wyglądało Twoje życie przez najbliższych 30 lat? Nie chcesz mierzyć się później z negatywnymi konsekwencjami swoich nietrafionych decyzji, które wcześniej wydawały Ci się dobrymi? Istnieje prosty sposób na uniknięcie podstawowych błędów przy podpisywaniu umowy kredytowej – skorzystanie z pomocy profesjonalisty.
Na czym polega rola doradcy kredytowego? Na pomocy w znalezieniu korzystnej oferty bankowej, przeprowadzeniu krok po kroku przez cały proces i wyjaśnieniu, co dokładnie oznaczają wszystkie zapisy, które się w niej znajdują. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nie podpisujesz dokumentu, którego nie rozumiesz na tyle dobrze, by nie mieć wątpliwości.
Co więcej, nierzadko doradca kredytowy może odwiedzić z Tobą bank w celu omówienia szczegółów umowy i upewnienia się, że nie zdecydujesz się na coś niekorzystnego. Co prawda za taką usługę najpewniej przyjdzie Ci dodatkowo zapłacić, jednak wynikające z niej korzyści są nieocenione.