Wlasnybiznes.eu
  • Biznes
  • Nowe Technologie
  • Marketing
  • Rozwój Osobisty
  • Po Pracy
  • Kontakt
  • Home
  • Nowe Technologie
  • Kserowanie i drukowanie w jednym urządzeniu to biurowy standard

Kserowanie i drukowanie w jednym urządzeniu to biurowy standard

Redakcja
25 lipca 202225 lipca 2022 No Comments
Kobieta w biurze korzysta z kserokopiarki i drukarki

Artykuł partnera.

Drukarki bez dodatkowych funkcji ciągle znajdują wielu nabywców. Jednak w warunkach biurowych standardem stało się łączenie drukowania, kopiowania (cyfrowy odpowiednik analogowego kserowania) i skanowania w jednym urządzeniu wielofunkcyjnym. Zaawansowane technicznie maszyny klasy biznesowej dysponują też licznymi opcjami wykańczania dokumentów. Dowiedz się, jak realizowane są poszczególne funkcjonalności. Poznaj przyczyny popularności MFP (Multi Function Printer).

Kto wynalazł kserokopiarkę i drukarkę laserową?

Od wprowadzenia na rynek pierwszych kserokopiarek minęło ponad 60 lat. Współczesne urządzenia wielofunkcyjne do biura bardzo różnią się od swoich poprzedniczek z końca lat 50. XX w.: są relatywnie tańsze, mniejsze, łatwiejsze w obsłudze i oferują nieporównywalnie wyższą jakość kopiowanych dokumentów.

Pierwsza w historii kserokopia powstała 22 października 1938 roku: zawierała napis 10.22.38 Astoria. Wynalazcą „fotografii elektronowej” był Chester Carlson, który doskonale zdawał sobie sprawę z epokowego znaczenia nowej technologii. Jednak przez sześć lat bezskutecznie poszukiwał producenta kopiarki.

Zdesperowany naukowiec postanowił sam zbudować prototyp. W 1944 r. udało mu się pozyskać naukowego partnera do prac rozwojowych nad wynalazkiem. Przełom nastąpił w 1947 r., gdy prawa do technologii kserograficznej kupiła firma Rochester Haloid Company (później Xerox Corporation). Jedenaście lat później na rynku pojawiła się pierwsza kopiarka biurowa. Carlson stał się w krótkim czasie multimilionerem.

W tym samym roku, w którym powstała pierwsza kserokopia, urodził się Gary Keith Starkweather. W 1964 r. rozpoczął pracę w firmie Xerox. Starając się udoskonalić działanie kopiarek, wpadł na pomysł zastosowania lasera. Idea nie przypadła do gustu jego przełożonemu. Jednak Starkweather nie porzucił nowatorskiej koncepcji i w 1971 r. zbudował prototyp drukarki laserowej. Monochromatyczne urządzenie miało imponujące osiągi: 120 stron na minutę w rozdzielczości 300 dpi. Kilka lat później ruszyła seryjna produkcja drukarek laserowych.

Kserowanie wczoraj i dziś

Najważniejszym elementem kserokopiarki analogowej był bęben (wałek) powlekany warstwą związków mających własności fotoelektryczne (w ciemności zachowują się, jak izolatory, natomiast światło czyni z nich przewodniki). Pierwszy etap pracy urządzenia polegał na elektryzowaniu bębna, na który padało światło odbite od kopiowanego dokumentu. W tych miejscach, do których docierało światło, dochodziło do przepływu prądu i utraty ładunków elektrycznych. Na tak przygotowany bęben wystarczyło nanieść toner: proszek przywierał tylko do miejsc, które pozostały naelektryzowane. Wałek przekazywał toner na papier, a następnie był oczyszczany i ponownie elektryzowany. Kopia trafiała do utrwalacza, czyli pomiędzy dwa wałki nagrzane do około 200°C. Toner topił się i silnie przywierał do papieru. Na podobnej zasadzie działają także współczesne laserowe urządzenia drukujące.

Czym w takim razie różni się kopiowanie dokumentów wczoraj i dziś? Zagadnienie wyjaśnia ekspert z firmy DKS oferującej markowe kserokopiarki: – Kluczową różnicą jest przejście od kopiowania analogowego do cyfrowego. Zamiast kolejnych naświetlań bębna z użyciem oryginału dokumentu, wystarczy zeskanowany obraz. Po zapisaniu pliku w wewnętrznej pamięci urządzenia, na komputerze, w chmurze czy na przenośnej pamięci (pendrive) w każdej chwili można wykonać dowolną liczbę kopii – nawet wtedy, gdy papierowy oryginał ulegnie zniszczeniu lub zaginie. Drukarka wyposażona w skaner stała się urządzeniem wielofunkcyjnym, które drukuje, kopiuje i skanuje dokumenty. Wiele współczesnych MFP klasy biznesowej oferuje też faksowanie oraz wiele opcji wykańczania wydruków: zszywanie, dziurkowanie, broszurowanie i układanie. Jedno urządzenie jest w stanie obsłużyć wszystkie potrzeby związane przetwarzaniem dokumentów w biurze.

3 powody sukcesu rynkowego MFP

Urządzenia wielofunkcyjne są obecnie niezbędnym wyposażeniem niemal każdego biura. O sukcesie rynkowym MFP zadecydowała uniwersalność zastosowań: zamiast osobnego skanera, drukarki i kserokopiarki wszystkie funkcjonalności możesz korzystać z jednego urządzenia.

Drugą mocną stroną kserokopiarek wielofunkcyjnych jest koszt zakupu i eksploatacji. Jedna maszyna zamiast kilku to niższy próg wejścia i znacznie mniejsze koszty użytkowania. Zaoszczędzisz na materiałach eksploatacyjnych, serwisie i opłatach za energię elektryczną.

Urządzenia wielofunkcyjne nie stałyby się popularne, gdyby nie wysoka jakość skanowania i drukowania oraz szybkość pracy. To ich trzeci niezaprzeczalny atut. Od czasu wprowadzenia do sprzedaży pierwszych kserokopiarek dokonał się ogromny postęp technologiczny. Współczesne MFP nie ustępują jakością, szybkością i komfortem pracy klasycznym drukarkom i skanerom.

Nawigacja wpisu

Czym zajmuje się prawo rodzinne i opiekuńcze?
Jak wyglądają mediacje rozwodowe?

Related Articles

Kobieta pracuje nad inteligentnym chatbotem issueCheck

Prace nad inteligentnym chatbotem issueCheck zmierzają w dobrym kierunku

Redakcja
24 listopada 2022 No Comments
Korzystanie z sieci WAN na świecie

Sieć WAN i wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Redakcja
14 listopada 2022 No Comments
na dachach firmy zamontowane sa panele słoneczne

Energia ze słońca dla firm? Czy to się opłaca?

Redakcja
7 czerwca 2022 No Comments

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ostatnie wpisy

  • Programy partnerskie, czyli współpraca z pakietem korzyści
  • Czy w branży sezonowej warto inwestować w pozycjonowanie firmowej strony?
  • Co zrobić, gdy najemca nie płaci za mieszkanie?
  • Jak dobrze dobrać krzesło do biurka bez kółek?
  • Magazyn z regałami paletowymi – co wnosi to rozwiązanie?

Najnowsze komentarze

  • Gosiak - Jak wybrać kuriera prowadząc sklep internetowy?
  • Sławek - Co to jest platforma analityki predykcyjnej oraz preskrypcyjnej
  • amelka5 - Zalety korzystania z usług doradczych
  • Łucja - System WMS – ułatwienie dla przedsiębiorstw
  • Fabian3 - Sklep internetowy i allegro – czy warto korzystać z Baselinkera?

Przeczytaj też

Czy w branży sezonowej warto inwestować w pozycjonowanie firmowej strony?

Studia z przyszłością na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza– system USOS UAM

Wilk z Wall Street cda – siła przekazu

Jak zacząć oszczędzać?

Copyright 2018. All rights reserved | Theme: OMag by LilyTurf Themes