Artykuł partnera.
Młodzi przedsiębiorcy często borykają się z problemem niewystarczającej ilości środków finansowych na osiągnięcie pożądanego stopnia rozwoju przedsiębiorstwa. Dodatkowo ich staż rynkowy nie pozwala na zaciągnięcie kredytu bankowego.
W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem będzie leasing dla firm. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten produkt i jakich dokumentów możesz potrzebować!
Leasing dla firm a kredyt bankowy
Kredyt bankowy wydaje się oczywistą alternatywą dla leasingu. Okazuje się jednak, że będzie on zdecydowanie trudniejszy do uzyskania przez młodego przedsiębiorcę. Leasing dla firm łączy w sobie bowiem cechy zarówno kredytu, jak i dzierżawy. Dodatkowo w przeważającej części tego rodzaju produktów to leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu. Taki mechanizm działania leasingu sprawia, że występujące ryzyko jest znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnego kredytu inwestycyjnego.
Leasing dla nowych firm a konieczne zabezpieczenia
Leasingowany przedmiot co prawda stanowi zabezpieczenie zobowiązania, jednak w przypadku młodych przedsiębiorców najczęściej nie jest ono wystarczające. Leasing dla nowych firm może zostać dodatkowo zabezpieczony podwyższoną marżą lub wkładem własnym. Często firmy leasingowe proszą również o poręczenia ze strony innej firmy lub osoby prywatnej bądź też gwarancję odkupu przedmiotu. Zabezpieczeniem umowy leasingowej może zostać również hipoteka na posiadanej nieruchomości.
Leasing dla nowych firm – niezbędne dokumenty
Leasing dla nowych firm udzielany jest najczęściej po uprzedniej kontroli kontrahenta w bazie Biura Informacji Kredytowej. To podstawowe źródło informacji o potencjalnym użytkowniku sprzętu, kiedy ten nie posiada jeszcze odpowiedniego stażu prowadzenia działalności. Dodatkowo leasingodawca może poprosić o udostępnienie dodatkowych dokumentów i informacji finansowych.
Leasing dla firm cechuje się uproszczoną ścieżką wnioskowania. Ilość przedkładanych przez klienta dokumentów jest znacznie mniejsza niż w przypadku kredytu bankowego. Aby uzyskać ten rodzaj finansowania niezbędne będą:
- kopia wpisu do CEIDG;
- kopia dowodu osobistego wnioskodawców;
- zaświadczenie potwierdzające nadanie numeru NIP;
- zaświadczenie o numerze REGON, a w przypadku spółek – wypis z KRS oraz umowa spółki wraz z aneksami
Leasing dla nowych firm jest dobrą alternatywą dla kredytów bankowych. Jeśli więc myślisz o zakupie nowego sprzętu lub pojazdu dla własnej działalności, koniecznie rozważ tę możliwość!