Wśród możliwych sposobów finansowania środków trwałych w przedsiębiorstwie można wymienić zarówno leasing, jak i kredyt. Wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie będzie lepsze. Dobrze się tego dowiedzieć.
Koszt finansowy
Przede wszystkim podczas wyboru sposobu finansowania zakupu samochodu warto zastanowić się nad takim aspektem, jak koszt finansowy. Wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne pod względem finansowym. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ koszt finansowy zakupu samochodu w dwóch opcjach zależny jest przede wszystkim od marży, jaka zostanie przedstawiona klientowi. Jednak w obecnych czasach najczęściej tańszym rozwiązaniem jest jednak leasing.
Korzyści podatkowe
Kolejnym istotnym aspektem, nad którym powinno się zastanowić podczas podejmowania decyzji związanej z zakupem samochodu z całą pewnością są możliwe do uzyskania korzyści finansowe. Na korzyści finansowe ma przede wszystkim rodzaj oraz wiek środka trwałego. Leasing operacyjny jest bardziej korzystnym rozwiązaniem, jeśli planuje się rozliczenia krótkoterminowe. Natomiast zakup na kredyt da odliczenia, które będą dość rozłożone w czasie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na leasing.
Łatwość uzyskania
Wśród najbardziej istotnych aspektów podczas podejmowania decyzji związanej z zakupem środka trwałego jest również łatwość uzyskania finansowania. W obecnych czasach na zakup samochodu łatwiej dostać leasing. W tym rozwiązaniu nie jest konieczne posiadanie długiej historii kredytowej, ponieważ nie jest ona tak brana pod uwagę, jak w bankach. W przypadku planowania zaciągnięcia takich zobowiązań, jak kredyt lub pożyczka gotówkowa, sytuacja danego przedsiębiorstwa na pewno będzie w dokładny sposób analizowana.
Sytuacja majątkowa
Leasing oraz kredyt mają również odmienny wpływ na sytuację majątkową danego przedsiębiorstwa. Kredyt w bezpośredni sposób obciąża zdolność kredytową podmiotu, co nie odbywa się podczas korzystania z takiego rozwiązania, jak leasing. Sytuacja finansowa danego przedsiębiorstwa jest niezwykle istotna podczas jego funkcjonowania, ponieważ ma bardzo duży wpływ na wiele zróżnicowanych aspektów prowadzonej działalności. Warto o tym pamiętać podczas wyboru sposobu finansowania zakupu środka trwałego.
Wymagania
W przypadku brania leasingu, jak i zaciągania kredytu danemu podmiotowi gospodarczemu stawiane są dość odmienne wymagania. W leasing zazwyczaj bierze się nowe środki trwałe. Dlatego leasing to rozwiązanie na krótszy czas, niż kredyt. Najczęściej leasing w przedsiębiorstwie nie trwa dłużej niż pięć lat. Natomiast w przypadku planowania zaciągnięcia kredytu na zakup środka trwałego nie ma znaczenia jego wiek. Kredyt może trwać nawet więcej niż pięć lat.
Problemy
Zarówno podczas leasingu, jak i kredytu mogą pojawić się pewne problemy. Mogą być one związane z takim aspektami, jak między innymi opóźnienie w płatnościach lub brak spłaty. Banki nie akceptują opóźnień w spłatach kredytów. Mogą wpisać dłużnika do rejestru BIK, co z całą pewnością pogorszy jego ewentualną zdolność kredytową. Natomiast w przypadku zaciągnięcia leasingu takie problemy nie występują.