Popularność e-papierosów w Polsce stale rośnie. Dzięki użyciu elektronicznego gadżetu można testować smaki, które nie występują w połączeniu z tradycyjnym tytoniem. Dla wielu osób jest to droga do ograniczenia palenia i odejścia od przyzwyczajeń utrudniających całkowite rzucenie. Również oferta dostępnych na rynku produktów ciągle się powiększa, chcąc zaspokoić kolejne potrzeby klientów. Z tych przyczyn zwiększa się zainteresowanie otwieraniem kolejnych miejsc, w których kupić można e-papierosy. Sklep z taką ofertą musi respektować wiele zasad, by jego działalność była legalna. Jakich? Sprawdź!
Sklep z e-papierosami – stacjonarny czy online?
Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem własnego sklepu z papierosami elektronicznymi, musisz pamiętać, że prawo w Polsce i innych krajach nie pozwala na prowadzenie sprzedaży tego rodzaju produktów przez Internet. Zakaz sprzedaży dotyczy również zakupów w automatach i kasach samoobsługowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by miejsce takie funkcjonowało jako sklep stacjonarny. Jeszcze do niedawna urządzenia elektroniczne przeznaczone do wapowania dostępne były głównie w specjalistycznych sklepach w większych miastach. Ze względu na rosnące zainteresowanie, jakim cieszy się e-papieros, sklep z urządzaniami, liquidami i innymi akcesoriami stanie się atrakcyjną inwestycją również w mniejszym ośrodku.
Sprzedaż e-papierosów a pełnoletniość
E-papierosy oraz wypełnienia zawierające w składzie tytoń mogą kupić jedynie osoby, które ukończyły 18 lat. To właśnie ograniczenie wiekowe jest przyczyną zabronienia sprzedaży e-papierosów i towarzyszących im akcesoriów przez Internet. Sprzedawca w sklepie stacjonarnym w razie wątpliwości weryfikuje wiek klienta w dokumencie tożsamości, podczas gdy w sprzedaży internetowej jest to tylko deklaracja po stronie kupującego. Przepisy wymagają również umieszczenia w widocznym miejscu informacji o zakazie sprzedaży osobom niepełnoletnim. Prowadzenie strony internetowej jest legalne, jednak można na niej jedynie umieścić informację o ofercie oraz miejscu, w którym osoba zainteresowana dokona zakupu. Jeśli sklep próbuje obchodzić to prawo, umieszczając na stronie skrypt umożliwiający kupienie produktu w sieci, musi liczyć się z karą w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Jak promować sklep z e-papierosami?
Wspominaliśmy wyżej, że nie ma zakazu prowadzenia strony, na której prezentowane są e-papierosy. Sklep posiadający jedno lub więcej miejsc sprzedaży może na niej umieścić dostępne w asortymencie produkty, dzięki czemu klient zapozna się z dostępną ofertą przed przyjściem do sklepu. Strona nie może zawierać jednak haseł reklamowych zachęcających do palenia czy kupna, nawet jeśli chodziłoby tylko o papierosy elektroniczne. Jeśli martwią Cię skomplikowane procedury lub nie jesteś pewien, czy nieświadomie nie złamiesz prawa, dobrym rozwiązaniem będzie sklep franczyzowy. Dzięki temu otrzymasz dostęp do gotowej identyfikacji wizualnej i komunikacji marketingowej, co pozwoli uniknąć żmudnego analizowania własnoręcznie stworzonych treści pod kątem ustawy. Przyłączenie się do sieci ułatwia również promocję swojego punktu, który będzie funkcjonował pod rozpoznawalną już marką.