Kojarzenie marek własnych z niską jakością przestało już charakteryzować stosunek konsumentów do produktów private label. Wynika to między innymi z tego, że stali się oni dużo bardziej świadomi jakości, jaką są w stanie zaoferować właściciele marek własnych z branż takich jak choćby spożywka, chemia gospodarcza, chemia techniczna czy motoryzacyjna. Co więcej, marki własne to już nie tylko jakość, ale także innowacje. Przekonaj się, w jaki sposób, niegdyś traktowane jako gorsze, produkty marek własnych stały się jednymi z najbardziej innowacyjnych.
Jak zmieniło się postrzeganie marek własnych?
Po produkty marek własnych jeszcze kilka-kilkanaście lat temu sięgali przede wszystkim konsumenci mniej zamożni, dla których cena produktu była wiodącym czynnikiem zakupowym, znacznie przewyższającym znaczenie jakości.
Na przestrzeni lat postrzeganie produktów private label znacznie się zmieniło, przede wszystkim dzięki doświadczeniu konsumentów z markami własnymi. Oprócz wysokiej jakości użytkownicy produktów private label docenili także ich coraz bardziej atrakcyjny aspekt wizualny, przejawiający się m.in. w nowoczesnych i atrakcyjnych opakowaniach i etykietach, które są projektowane przez profesjonalistów. Do tego dochodzi jeszcze coraz częściej spotykana innowacyjność.
Skutek? Nawet 50% udział produktów marek własnych na rynkach europejskich, m.in. w Szwajcarii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.
Skąd innowacyjność w produktach marek własnych?
Produkty marek własnych sprzedają się dobrze dzięki niskim cenom. Jednakże dzisiaj to jakość produktu stała się najważniejszym czynnikiem, który wpływa na podjęcie decyzji zakupowej. Stąd też firmy handlowe, które zdecydowały się poszerzyć swoją działalność o sprzedaż marek własnych, w pierwszej kolejności skupiają się na bardzo dokładnych badaniach konsumenckich, których celem jest określenie oczekiwań i potrzeb konsumentów względem innowacji.
- Innowacje w produktach marek własnych mogą dotyczyć samej technologii produktu, np. właściwości medium w branżach takich, jak chemia motoryzacyjna, czy smak lub sposób przyrządzania produktów spożywczych.
- Jednakże na technologii się nie kończy, bowiem konsumenci mogą wykazywać większą chęć kupowania produktów, które będą produkowane z surowców pozyskanych z recyklingu, wykazywały przyjazność dla zdrowia czy powstawały w zrównoważonych procesach produkcyjnych.
Marki rozpoznawalnych producentów, które będą spełniały różnego rodzaju oczekiwania dotyczące innowacji, będą charakteryzowały się wyższymi cenami. Tymczasem w przypadku marek własnych, których produkcja generuje znacznie mniejsze koszty dla ich właścicieli, innowacje wcale nie muszą iść w parze z wyższą ceną. Dlatego konsumenci mają możliwość sięgnięcia po produkty, które będą spełniały ich oczekiwania, bez sięgania głęboko do kieszeni.