Uwielbiasz przeglądać gotowe kolekcje ubrań? To, co finalnie trafia do sklepu, jest ostatnim ogniwem starannie zaplanowanej strategii marki. Przeciętny konsument nie ma pojęcia, jak funkcjonuje marketing mody. To misternie opracowany plan, dzięki któremu konkretny brand zapadnie w pamięć klientom.
Budowa i pielęgnowanie wizerunku marki
Dobrą opinię buduje się latami. Niestety, wizerunek marki może legnąć w gruzach w kilka chwil. To jeden z największych koszmarów w każdej branży, nie tylko modowej. Marketing modowy ma na celu przeciwdziałać takiej katastrofie. Dlatego małym firmom, które dopiero wchodzą na rynek, zaleca się od samego początku prace nad własnym wizerunkiem. Niewielki gracz nie musi od razu konkurować z topowymi sieciówkami. Jego siłą może być dobry produkt z niszy odzieżowej, jak ubrania dla kobiet w ciąży i matek karmiących, czy też bluzy z nadrukiem.
W poszukiwaniu modnego klienta
Świat mody przez wiele lat był bardzo hermetyczny. Tzw. wysokie krawiectwo miało swoje elitarne grono odbiorców. Zwykły klient mógł jedynie popatrzeć na piękne projekty przy okazji dużych, medialnych wydarzeń. Współczesny marketing mody w dużej mierze polega na przekonaniu ludzi, że warto być modnym. Nie musi to oznaczać ogromnych wydatków, wystarczą regularne zakupy i uzupełnianie garderoby uniwersalnymi elementami. Moda stała się znacznie bardziej demokratyczna. Nawet osoba, która nie na się na trendach, łatwo znajdzie coś dla siebie. Wychodzenie z ofertą do klienta to próba oswajania go z tekstyliami dobrej jakości.
Marketing mody w urządzeniach mobilnych
Masz wrażenie, że modowe kolekcje są jakoś bardziej widoczne? To zasługa nowoczesnych reklam. Widzisz nie tylko bilbordy na ulicach i reklamy w tradycyjnych mediach. Nowe, modowe kolekcje są też dostępne w Internecie. Pokazują się jako reklama w wyszukiwarkach lub social media. Nie musisz klikać konkretnego sklepu, aby wiedzieć, co w nim znajdziesz. Wystarczy, że szukasz w sieci spodni, a wkrótce pokażą ci się reklamy sklepów, które mają je w swojej ofercie. Ten misterny plan tworzą agencje interaktywne. Klient jest zaskoczony, że w reklamach widzi to, czego szukał, choć przecież sam zaakceptował politykę ciasteczek, zbierających o nim dane.
Unikatowe, czyli przetworzone
W modzie trudno stworzyć coś zupełnie unikatowego. Zwykle kolejne trendy powielają coś, co już było. Marketing mody ma na celu przekonać cię, że obecna odsłona starych trendów jest zgodna z duchem czasów. Bywa, że przed wypuszczeniem kolekcji poszczególne jej elementy otrzymują influencerzy. Pokazują się w nich publicznie a ich followersi komentują. To świetna baza danych dla projektanta. Wie, co powinien poprawić, a jakie elementy są gotowe do sprzedaży. Unikatowość w modzie często polega na limitowanych seriach ubrań.
Im więcej marketingu w modzie, tym lepiej dla klienta. Oznacza to, że jego potrzeby są dla marek potrzebne. Może więc liczyć na większy wybór w kolejnych sezonach.
Bardzo dużo jest właśnie reklam w internecie. Ile razy obiecuje sobie, ze już nic nie kupuje a tu nagle jakaś reklama i znów dylemat, bo coś mi się spodobało haha 😀