Od tego należy zacząć! Jeśli posiadasz lokal, który chciałbyś przeznaczyć na restaurację, bar czy kawiarnię, musisz liczyć się z tym, że być może będzie on wymagał remontu powalającego na przystosowanie go do nowej roli. Czasami są to drobne zmiany, które nie generują dużych kosztów, niekiedy należy jednak wyburzyć ściany, zrywać płytki czy tworzyć całe zaplecze sanitarne od zera, a to już do tanich rzeczy nie należy.
Od dziecka uczy się nas, że warto podążać za marzeniami i starać się je spełniać. Jeśli od lat marzysz o własnej restauracji, kawiarni czy pubie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Podpowiemy, jakie koszty należy wziąć pod uwagę i czy biznes gastronomiczny faktycznie jest czymś, na co stać nielicznych!
Od tego należy zacząć! Jeśli posiadasz lokal, który chciałbyś przeznaczyć na restaurację, bar czy kawiarnię, musisz liczyć się z tym, że być może będzie on wymagał remontu powalającego na przystosowanie go do nowej roli. Czasami są to drobne zmiany, które nie generują dużych kosztów, niekiedy należy jednak wyburzyć ściany, zrywać płytki czy tworzyć całe zaplecze sanitarne od zera, a to już do tanich rzeczy nie należy. Czasem bardziej opłacalne jest wynajęcie lokalu – wtedy musisz brać pod uwagę jedynie opłaty a czynsz. Jego wysokość będzie uzależniona od lokalizacji Twojej przyszłej restauracji. Znaczenie ma tu nie tylko miasto, ale także dzielnica czy ulica. Im bardziej popularna okolica, tym wyższy będzie czynsz. Zwróć też uwagę, kto jest właścicielem obiektu – często lokale należące do miasta można znaleźć w niższych cenach niż te, których właścicielami są osoby prywatne.
Wyposażenie
Sam lokal to dopiero początek, bowiem zarówno restauracje, jak i kawiarnie trzeba wyposażyć. Tutaj pod uwagę należy wziąć nie tylko koszt stolików, foteli czy kubków, ale również wszelkie wydatki związane z urządzeniem kuchni, która spełni wszelkie normy prawne narzucone przez sanepid, pomieszczenia socjalnego dla pracowników, łazienki dla klientów. Sporo kosztują też dodatki i… produkty. Trzeba zadbać o to, by były świeże i doskonałej jakości. Otwierając kawiarnię na uwadze należy mieć także rodzaje mlek – w tym te roślinne i bez laktozy – syropy, posypki czy mieszanki przypraw. Dużo kosztują profesjonalne woki, odpowiednie piece do wypiekania pizzy czy wymyślne ekspresy do kawy. Warto poszukać sprzętów używanych dobrej jakości, często zamykające się biznesy odsprzedają wyposażenie po rozsądnej cenie, a same produkty bywają jeszcze na gwarancji! Coraz więcej osób decyduje się też na leasing, pozwala to bowiem obniżyć początkową kwotę potrzebną do otwarcia lokalu, a późniejsza rata stanowi koszt, który można odliczać od podatku.
Pracownicy
Otwierając restaurację należy liczyć się z kosztami pracowników. Składa się na niego zdecydowanie więcej niż samo wynagrodzenie – choć i ono jest kosztem sporym. Szczególnie, gdy zależy nam na kucharzu czy bariście, który przyciągnie do naszego punktu gości… Poza samym wynagrodzeniem pod uwagę należy brać także koszty odzieży, w którą kucharzy, baristów czy kelnerów trzeba będzie ubrać: a zatem fartuchy, rękawiczki, zapaski, czy okrycia do włosów. Niektórzy szefowie kuchni lubią pracować na produktach konkretnej marki i decydując się na podjęcie z nimi współpracy należy liczyć się z kosztem zakupu konkretnych patelni czy noży. Chcąc obniżyć koszty pracowników, warto – szczególnie, gdy od personelu nie wymaga się specjalistycznych umiejętności – zatrudnić studentów studiów dziennych do 26 r.ż.- zatrudniając ich na umowę zlecenia nie trzeba odprowadzać niezbędnych składak, zatem kwota brutto jest wypłacana bezpośrednio pracownikowi, a kosztem pracodawcy jest jedynie ustalone wynagrodzenie.