Z roku na rok zwiększa się liczba zagrożeń, jakie czyhają nie tylko na internautów, ale i na właścicieli stron internetowych. Ci ostatni są zagrożeni na przykład atakami DDoS. Na szczęście można się przed nimi skutecznie chronić.
Aby zapewnić witrynie internetowej bezproblemowe i bezawaryjne działanie, trzeba odpowiednio ją zabezpieczyć. Używa się do tego różnych narzędzi, ponieważ ataki cyberprzestępców są coraz bardziej zuchwałe i wyrafinowane. Jednak ciągle jeszcze przestępcy korzystają również z najprostszych i najstarszych form atak, do jakich bez wątpienia zależy DDoS.
Czym jest atak DDoS?
DDoS to skrót od angielskiego wyrażenia Distributed Denial of Service, które oznacza rozproszoną odmowę dostępu. Chodzi tutaj o atak na serwer lub stronę internetową, w wyniku którego generowany jest bardzo duży ruch. Taki ruch wykorzystuje wszystkie zasoby serwera i sprawia, że dalsze z niego korzystanie jest niemożliwe. Liczba prób otwarcia strony internetowej jest tak ogromna, że dochodzi do przeciążenia serwera. W rezultacie strona internetowa lub usługa online przestaje być dostępna. Zwykle do takiego ataku używa się bardzo wielu komputerów, które zostały zainfekowane i przejęte dzięki wirusom (tzw. komputery zombie).
Jak działa Anty DDoS?
Atak DDoS jest niebezpieczny i przynosi duże straty właścicielowi witryny internetowej. Na szczęście zostały opracowane narzędzia i usługi, które chronią przed takimi atakami. Mowa tu o tzw. Anty DDoS. To naprawdę skuteczna zapora. Dzięki Anty DDoS można zabezpieczyć witrynę przed atakiem i zapewnić jej ciągłość działania. Anty DDoS załącza się automatycznie, gdy analiza ruchu sieciowego potwierdzi atak (poszukiwane są anomalie ruchu sieciowego), co pozwala zaporze błyskawicznie go odeprzeć, jednocześnie nie odcinając dostępu do strony www zwykłym użytkownikom. Po neutralizacji ataku Anty DDoS zostaje wyłączony automatycznie.
Gdzie szukać usługi Anty DDoS?
Szukając hostingu dla swojej strony internetowej, warto zatem zwrócić uwagę, czy oferowane pakiety zawierają usługę Anty DDoS. Dobre firmy hostingowe (np. Domeny.pl) najczęściej oferują Anty DDoS lub nawet rozszerzony Anty DDoS (ochrona przed atakami wolumetrycznymi i stanowymi, np. SYN flood, UDP fragment flood). Niekiedy można uzyskać taką ochronę nawet w najniższych pakietach hostingowych.
Ataki DDoS znane są już od dawna, ale nadal są bardzo niebezpieczne i przysparzają wielu kłopotów właścicielom witryn internetowych. Na szczęście takie narzędzia, jak Anty DDoS, radzą sobie dobrze z neutralizacją zagrożenia.
Wow! Nie miałem pojęcia jak to wszystko wygląda. Super artykuł, bardzo interesujący 🙂