Nie każda firma musi mieć biuro i nie każda umowa wynajmu musi być długoterminowa. Już w latach 60. XX wieku, czyli w okresie ożywienia i rozkwitu gospodarczego w USA, Amerykanie zauważyli, że tzw. elastyczne przestrzenie biurowe ułatwiają kooperację z różnymi podmiotami oraz stwarzają więcej okazji do współpracy z firmami z innych miast. W Polsce ten trend obecny jest już od dłuższego czasu. Dopiero jednak ograniczenia spowodowane pandemią i popularność home office uświadomiły przedsiębiorcom, że brak stałego biura dla wszystkich pracowników to często objaw rozsądnej oszczędności. Dlatego dziś po wpisaniu do wyszukiwarki hasła biura serwisowane Warszawa albo biura pod klucz Warszawa wyświetli się wiele interesujących ofert. Teraz wystarczy tylko wybrać konkretne miejsce na mapie miasta.
Najlepsza lokalizacja
Każda firma inaczej definiuje swoje potrzeby odnośnie do lokalizacji biura. Dla jednych ważna jest bliskość linii kolejowej lub lotniska, dla innych dostęp do miejsc parkingowych. Wielu przedsiębiorców zwraca też uwagę na dogodne usytuowanie hoteli i bogatą ofertę restauracyjno-kawiarnianą. Ważnym wyznacznikiem odpowiedniego miejsca jest również bliskość innych firm, zwłaszcza obecnych lub potencjalnych klientów, uczelni, a nawet parków. Priorytety są różne.
Śródmieście – wszystko blisko
Dla wielu przedsiębiorców Śródmieście wydaje się oczywistym wyborem. Centrum miasta jest dobrze skomunikowane z pozostałymi rejonami Warszawy nie tylko siecią autobusów i tramwajów, ale i metrem. Dodatkowo stacja kolejowa Warszawa Centralna bezpośrednio łączy stolicę z wszystkimi regionami kraju.
Nie można zapomnieć, że Śródmieście jest zwyczajnie modne. Złote Tarasy, Pałac Kultury i Nauki, liczne muzea i galerie – kultura i handel skutecznie podnoszą atrakcyjność tej dzielnicy. Dla przedsiębiorców, którzy wynajmują w stolicy biura serwisowane, Warszawa ceniona jest też przecież za bogatą ofertę rozrywkową. Śródmieście to ogromny obszar, gdzie każdy znajdzie to, czego szuka. Na północy jest ruchliwa al. Jana Pawła II, przy której znajduje się wiele hoteli, sklepów i restauracji, na południu z kolei mieści się Politechnika Warszawska. Warte rozważenia jest też Powiśle, które przyciąga Bulwarami nad Wisłą oraz licznymi skwerami i parkami.
Mokotów z lotniskiem
Północna część Warszawy, choć uznana za jedną z największych biznesowych dzielnic stolicy, oferuje mniej elastycznych przestrzeni biurowych. Dlatego po wpisaniu do wyszukiwarki hasła biura serwisowane w Warszawie na tym terenie niewiele pokaże się wyników. A przecież to tu mieści się Lotnisko Chopina, które ma połączenie z najważniejszymi miastami Polski i świata. Uboga oferta biur serwisowych spowodowana jest pewnie tym, że w godzinach szczytu korki skutecznie zniechęcają do jazdy samochodem. Niewiele jest też na Mokotowie terenów zielonych oraz restauracji czy kawiarni, co skutecznie odpycha zwłaszcza młodych przedsiębiorców.
Biura serwisowane w warszawskiej Woli
Mówi się, że Wola ma potencjał biznesowy, którego nie warto przegapić. Dzielnica ta szybko się rozwija, zmieniając swój przemysłowy charakter na bardziej biznesowy czy wręcz metropolitarny. Warto wspomnieć, że impulsem do rozwoju Woli była decyzja o rozbudowie zachodniej linii metra, a co za tym idzie, szansa na lepsze skomunikowanie z pozostałą częścią miasta.
Wola ma też minusy: brak spójnych planów, które zagwarantowałyby ład przestrzenny, i ryzyko niezachowania balansu między rozwojem części biurowej i mieszkalnej. Dziś trudno powiedzieć, czy Wola stanie się prestiżową biznesową dzielnicą, czy też biurowcowym koszmarem dla pracowników i mieszkańców.