Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to ważny, chociaż często bagatelizowany obowiązek wszystkich pracodawców. Jednym z podstawowych elementów BHP jest właściwy dobór środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej. Na budowach, gdzie najczęstszymi przypadkami występowania wypadków przy pracy są różnego typu urazy, wiele zagrożeń da się wyeliminować wytypowaną pod konkretne prace odzieżą BHP.
Wymagania prawne stawiane odzieży BHP
Podstawowym wymogiem prawnym, określającym wymóg zapewnienia środków BHP przez pracodawcę, jest Kodeks Pracy. Nie określa on jednak szczegółowo rodzaju odzieży BHP. Ma ona być adekwatna do zagrożeń, jakie szacuje sam pracodawca, na podstawie szczegółowych rozporządzeń oraz norm. W przypadku odzieży BHP, jaką należy kupić pracownikom na budowie, musi być atestowana oraz posiadać znak CE.
Ponieważ pracodawca sam musi rozeznać, jaki rodzaj odzieży BHP najlepiej będzie chronił jego pracowników, istotne jest znalezienie odpowiedniego dostawcy, który dokładnie opisuje przeznaczenie danego artykułu, jak na przykład Pol-Paw – sklep bhp, w którym klient znajdzie szczegółowe dane, dotyczące odzieży BHP, a w przypadku wątpliwości przy doborze, uzyska fachową pomoc.
Jaka powinna być odzież BHP na budowie?
Wymagania dotyczące odzieży roboczej będą różnić się, w zależności od zagrożeń, a więc: rodzaju budowy, ale również wymagań Klienta. Inne są stawiane na budowach małych domków jednorodzinnych, gdzie klientem jest odbiorca indywidualny, inne natomiast na budowach obiektów przemysłowych, takich jak na przykład zakłady pracy lub elektrownie, gdzie Klient w umowie zastrzega sobie u wszystkich zatrudnianych podwykonawców określone buty robocze, kamizelki z logo, lub kolor kasków. Pewne zagrożenia występują jednak na wszystkich na budowach. Poniżej zostały opisane najważniejsze właściwości odzieży BHP, jaką należy zakupić na budowy.
Właściwości odzieży roboczej
Odzież robocza powinna być wygodna, najlepiej wykonana z bawełny, lub innego materiału, odpornego na iskry, np. ze szlifowania lub cięcia. Materiał powinien być na tyle gęsty, by zanieczyszczenia pyłowe, np. podczas szlifowania gładzi, miały ograniczony dostęp do skóry. Musi być również wytrzymała (np. podwójne szwy), a także nie może posiadać luźnych, odstających części, które mogłyby się wplątać w obracające się części urządzeń, takich jak wiertło, mieszalnik itp.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa przy określonych pracach, niektóre budowy wymagają dodatkowych właściwości, takich jak elementy odblaskowe, trudnopalność (np. podczas spawania), lub antyelektrostatyczność (np. dla elektryków). Nie należy również zapominać o konieczności zapewnienia odzieży sezonowej, która pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego przy zmiennej pogodzie, lub – szczególnie istotne przy pracach na zewnątrz – nieprzemakalnej odzieży BHP, na wypadek pracy w deszczu.
Rodzaj butów roboczych
Obuwie robocze to istotny element, który chroni pracownika nie tylko przed urazami, ale również przed upadkiem, pośliźnięciem się itp. Dlatego buty robocze na budowie muszą:
- być zabudowane w całości,
- mieć antypoślizgową podeszwę,
- mieć wzmocnione noski.
Częstymi, dodatkowymi elementami stawianymi butom roboczym na budowach są:
- antyprzebiciowa wkładka, zapewniająca bezpieczeństwo w razie nadepnięcia na ostry przedmiot,
- jednolita budowa (język zintegrowany z butem), która uniemożliwia przedostanie się iskier do środka.
- wzmocnienie kostki – zabezpieczenie przed skręceniem.
Podobnie jak odzież BHP, buty robocze muszą być dostosowane do pory roku. W lecie muszą mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, w zimie – ocieplenie.
Środki ochrony indywidualnej
Rozważając zakup odzieży BHP, nie można zapomnieć o pozostałych środkach ochrony indywidualne, takich jak:
- rękawice,
- kaski,
- gogle i okulary,
- kamizelki odblaskowe,
których stosowanie może być obligatoryjne podczas wykonywania prac. Jak wspomniano na wstępie, rolą pracodawcy jest właściwe oszacowanie ryzyka, oraz zapewnienie bezpieczeństwa poprzez dobór i zakup odpowiednich środków ochronnych dla swoich pracowników. Ten ważny aspekt w działaniach BHP pozwoli na uniknięcie wielu sytuacji, takich jak szybsze zniszczenie odzieży, gorsza jakość i wydajność pracowników lub wypadki przy pracy.