Jednym z podstawowych narzędzi pracy w drukarni są noże introligatorskie. Jeśli masz przed sobą wybór noży do swojego zakładu pamiętaj, że ich jakość przełoży się na najwyższy poziom świadczonych przez Ciebie usług. Nie warto zatem na nich oszczędzać – będzie to jedno z podstawowych narzędzi pracy drukarni. Jeśli natomiast jesteś już ich posiadaczem, pamiętaj, aby o nie odpowiednio dbać, np. oddawać do ostrzenia. Z tego artykułu dowiesz się kilka faktów o nożach introligatorskich.
Z czego robioną są noże introligatorskie i do czego służą?
Noże introligatorskie stosowane są do masowego cięcia papieru, kartony, a także kredy i skóry. Ich precyzja codziennego działania jest niezwykle istotna przy realizacji powierzonych przez klientów zleceń. Noże introligatorskie można kupić w branżowych sklepach, które oferują bardzo duży wybór. Warto wybrać się do punktu sprzedaży i stacjonarnie zapytać sprzedawcę, który model będzie najbardziej odpowiedni do Twoich potrzeb. Profesjonalny sklep idealnie dobierze dla Ciebie produkt.
Najlepszej jakości noże introligatorskie produkowane są ze stali szybkotnącej HSS, która składa się z 12% wolframu i 18% chromu. Dobrze sprawdzają się w większych drukarniach, które pracują w szybkim, intensywnym tempie. Przykładowo stal szwedzka jest materiałem o niższej trwałości przy produkcji noży introligatorskich. Używa się jej m.in. do cięcia papieru, ale w zakładach, gdzie produkcja nie zachodzi na najwyższych obrotach i jest nieco mniej zleceń.
Czy noże introligatorskie się tępią?
Jak wszystkie noże, niestety także i te profesjonalne się eksploatują i wymagają renowacji. Przy prowadzeniu na przykład prężnie działającej drukarni, regularnie ostrzenie noży to absolutny must have. Serwis sprzętu wpływa na jakość świadczonych usług. Jeśli nie chcesz mieć przestojów w firmie i uniknąć niedotrzymania terminów oddania projektów, koniecznie wcześniej zaplanuj oddanie noży do ostrzenia do zaufanej firmy szlifierskiej. Pozwoli Ci to zachować najwyższą jakość świadczonych przez Ciebie usług.
Skąd mam wiedzieć, że noże się zużyły i wymagają ostrzenia?
Początkowo wcale nie tak prosto wychwycić, że noże nie są już jak nowe. Jeśli zauważysz lekką utratę jakości w swoich wyrobach może to oznaczać, że uległy one eksploatacji. Nie martw się, nie znaczy to jednak, że musisz od razu je wyrzucać i kupować nowe produkty. Wystarczy, że zaplanujesz ostrzenie noży w zaprzyjaźnionej szlifierni. Po powrocie będą jak nowe i znowu jakość świadczonych przez Ciebie usług będzie na najwyższym poziomie.