Kwestie prawne są istotną częścią codziennej działalności niemal każdej firmy. Niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie umów, czy też spory sądowe – przedsiębiorcy regularnie korzystają z porad i usług wyspecjalizowanych prawników.
W pewnym momencie większość firm będzie musiała zdecydować: zatrudnić własny personel czy skorzystać z usług zleconych na zewnątrz? Oczywiście – oba te podejścia mają swoje plusy i minusy, ale dziś coraz szersze grono przedsiębiorców odkrywa liczne korzyści, które płyną z outsourcingu. Podpowiadamy kiedy warto zdecydować się na zlecenie obsługi prawnej zewnętrznym podmiotom.
Obsługa prawna firm a oszczędność pieniędzy
Dla wielu przedsiębiorstw, które rozważają outsourcing usług prawnych, istnieje jedna istotna zaleta tego rozwiązania, która ostatecznie wpływa na decyzję – to koszty. W przypadku małych i średnich firm bardzo często nie ma wystarczającej ilości pracy związanej z prawem, aby uzasadnić zatrudnianie specjalistów na pełen etat lub budowanie oraz utrzymywanie całego działu prawnego. Dzięki zewnętrznym usługom można skutecznie optymalizować koszty, płacąc tylko za te usługi, których naprawdę firma potrzebuje.
W tym przypadku działa również prawo wolnego rynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na początku korzystać z usług najtańszej kancelarii w oparciu o najprostsze zasady, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania decydować się na rozwijanie współpracy lub sięganie po wsparcie lepszych, często także droższych prawników. Outsourcing daje więc bardzo komfortową elastyczność, pozwalającą dopasować wydatki na usługi prawne do sytuacji danej firmy. Warto z niego korzystać zwłaszcza w pierwszych latach rozwijania przedsiębiorstwa.
Outsourcing z dostępem do wiedzy specjalistów
Zewnętrzna obsługa prawna firm będzie również idealnym rozwiązaniem dla tych podmiotów, które potrzebują profesjonalnego wsparcia prawników, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Decydując się na outsourcing można swobodnie korzystać ze znacznie bogatszej puli wiedzy i talentów, niż w przypadku rekrutacji pracowników. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć kancelarie ściśle wyspecjalizowane np. w prawie pracy lub, tak jak Kancelaria Baran & Pluta, w likwidacjach i restrukturyzacji spółek. Korzystając z pomocy doświadczonych w danej dziedzinie prawników, zwiększamy szansę na satysfakcjonujący przebieg sprawy lub podjęcie trafnych decyzji.
Zewnętrzna obsługa prawna firmy szansą na rozwój
W przypadku wielu przedsiębiorstw często lepiej jest skoncentrować swoje siły oraz zasoby na tym, co firma robi najlepiej, zamiast inwestować w tworzenie własnego działu prawnego. Korzystając z usług prawnych zleconych na zewnątrz, przedsiębiorca może skupić się na działaniach, które prowadzą do udoskonalanie produktów lub usług, zwiększania zysków i rozwoju biznesu. Nie traci się czasu na rekrutację prawników, szkolenie ich czy organizację miejsca pracy. Ogranicza również liczbę zatrudnionych osób – mniejsze podmioty mogą m.in. szybciej adaptować się do dynamicznie zmieniającego się rynku.
Sumując powyższe argumenty łatwo dojść do wniosku, że zewnętrzna obsługa prawna firmy jest doskonałym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorstw, które zaczynają budować swoja pozycję na rynku. Dzięki outsourcingowi podmioty te oszczędzają pieniądze, zyskują elastyczność i dostęp do wiedzy wyspecjalizowanych ekspertów, a także swobodniej dopasowują się do wymagań biznesowego otoczenia. Warto więc, zwłaszcza na początku działalności firmy, sięgać po coraz popularniejszą zewnętrzną obsługę prawną.