Już niedługo ruszy możliwość rozliczania deklaracji podatkowych PIT 37 za 2021 rok. Termin składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty na tym druku księgowym rozpocznie się od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to w praktyce możliwość pracy nad PIT ruszy już od 15 lutego. Jak co roku – również i teraz – do grona podatników dołączają nowe osoby, które będą pracować pierwszy raz nad swoim PIT. Ponownie pojawiają się również pytania na które warto znaleźć odpowiedź jeszcze przed przystąpieniem do pracy nad swoją deklaracją roczną.
Jaki identyfikator podatkowy należy podać przy rozliczeniu PIT 37?
W wielu przypadkach już na początku pracy nad deklaracją PIT 37 podatnik staje przed trudnym wyborem. Musi podać swój numer identyfikatora podatkowego – wybierając NIP lub PESEL. W tym miejscu wyjaśnić należy, że osoba fizyczna, objęta rejestrem PESEL, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług powinna jako identyfikatora podatkowego używać numer PESEL. W zakresie pozostałych podmiotów, które podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu wykorzystuje się jako numer identyfikacji podatkowej numer NIP. W przypadku wykorzystania niepoprawnego identyfikatora podatkowego wysyłka PIT 37 przez internet powinna zakończyć się błędem w identyfikacji podatnika. Przy wyborze rozliczenia w formie tradycyjnej (papierowej) wpisanie nieprawidłowego identyfikatora podatkowego jest błędem, który powinien zostać naprawiony w formie korekty deklaracji PIT 37.
Kiedy jest możliwość przedłużenia terminu do złożenia deklaracji PIT?
W trakcie trwającej epidemii COVID-19 dochodziło do różnych sytuacji, zamknięcia urzędów i instytucji – oraz problemów natury technicznej i organizacyjnej. Z tego powodu ustawodawca kilkukrotnie umożliwił przedłużanie terminów do wykonywania niektórych obowiązków podatkowych – na przykład składania różnego rodzaju druków. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, których ewentualnego powtórzenia w najbliższym czasie nie należy się spodziewać. Podatnicy powinni jednak pamiętać, że poza zasadami, iż deklarację PIT 37 rozlicza się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, warto pamiętać o tych wynikających z ustawy Ordynacja Podatkowa. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.) w art. 12 stanowi, że w przypadku jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Z taką sytuacją podatnicy PIT 37 będą mieli do czynienia w tym roku (2022), rozliczając deklarację za 2021 roku – termin ulegnie więc przedłużeniu z mocy ustawy.
Jak zachować termin do złożenia deklaracji podatkowej?
W przypadku przygotowywania i składania deklaracji podatkowej przez internet – proces trwa najczęściej bardzo krótko i już po kilku chwilach od wysłania PIT podatnik otrzymuje odpowiednie potwierdzenie (jeżeli proces przebiegł poprawnie), że jego PIT 37 został złożony. Jeżeli jednak podatnik wybiera tradycyjną formę rozliczenia PIT i wysyła zeznanie listem poleconym – to mogą pojawić się wątpliwości kiedy faktycznie PIT znajdzie się w urzędzie skarbowym. A co za tym idzie, kiedy zostanie zachowany termin do złożenia deklaracji. W odpowiedzi na to pytanie ponownie należy zwrócić się w stronę ustawy Ordynacja Podatkowa, która wskazuje wprost, iż termin zostaje zachowany jeżeli przed jego upływem podatnik nada pismo w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego. Nie ma więc tutaj praktycznego znaczenia (dla terminu) kiedy PIT 37 faktycznie zostanie dostarczony do organów podatkowych. Dla podatnika wiążącą datą – nadania będzie data znajdująca się na stemplu pocztowym, z jego potwierdzenia nadania.